Notowania

nowe
06.10.2010 19:20

Bułgaria: Parlament zaaprobował nowego ministra zdrowia

Parlament bułgarski zaaprobował w środę nominację Stefana Konstantinowa na ministra zdrowia. Jest to trzecia zmiana na tym stanowisku w centroprawicowym gabinecie Bojko Borysowa, sprawującym władzę od 14 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Parlament bułgarski zaaprobował w środę nominację Stefana Konstantinowa na ministra zdrowia. Jest to trzecia zmiana na tym stanowisku w centroprawicowym gabinecie Bojko Borysowa, sprawującym władzę od 14 miesięcy.

Do dymisji poprzedniczki Konstantinowa doszło po opublikowaniu planów reformy systemu ochrony zdrowia przewidujących wprowadzenie dopłat za leczenie w szpitalach oraz protestach lekarzy przeciw niedofinansowaniu systemu. W najbliższych dniach lekarze mieli przystąpić do demonstracji i strajków.

Dążąc do zapobieżenia protestom, premier Borysow obiecał lekarzom znaczne zwiększenie funduszy na system ochrony zdrowia w budżecie na 2011 r. Wszystkie środki pochodzące ze składek na ubezpieczenie zdrowotne mają być przeznaczone na finansowanie systemu ochrony zdrowia i wykorzystywane wyłącznie na leczenie - zapewnił premier. Obecnie część środków Kasy Chorych znajduje się w banku centralnym i należy do rezerw pieniężnych państwa.

W środę Związek Lekarzy Bułgarskich i premier podpisali porozumienie o finansowaniu systemu ochrony zdrowia. Po złożeniu podpisów szef związku Cwetan Rajczinow oświadczył, że lekarze odwołują protesty.

Na konferencji prasowej po zaprzysiężeniu nowy minister dał do zrozumienia, że władze nie rezygnują z zamiaru wprowadzenia dopłaty za leczenie w szpitalach, w tym dla osób ubezpieczonych.

Jednocześnie w parlamencie odbyła się debata nad wnioskiem o głosowanie nad wotum nieufności dla rządu, zgłoszonym przez ugrupowania opozycyjne: lewicę i turecką partię Ruch na rzecz Praw i Swobód.

Głosowanie zaplanowano na piątek. Będzie to pierwsze wotum nieufności wobec mniejszościowego gabinetu Bojko Borysowa. W 240-miejscowym parlamencie rządząca partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) ma 117 głosów. Większość zapewnia jej 21 posłów nacjonalistycznej partii Ataka.

Premier Borysow był nieobecny podczas dyskusji parlamentarnej. Przyszedł pod koniec debaty i oświadczył: "Byłem w Radzie Ministrów, jestem zajęty - w odróżnieniu od tych próżniaków".

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mc/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz