Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria: Zimowe kurorty bułgarskie - drogie i na wpół puste

0
Podziel się

Drogie i na wpół puste mogą okazać się bułgarskie kurorty górskie w
tegorocznym sezonie zimowym - pisze w tych dniach prasa bułgarska. Według ocen operatorów
turystycznych ceny w kurortach bułgarskich są wyższe niż w Alpach.

bEiEPJqt

Drogie i na wpół puste mogą okazać się bułgarskie kurorty górskie w tegorocznym sezonie zimowym - pisze w tych dniach prasa bułgarska. Według ocen operatorów turystycznych ceny w kurortach bułgarskich są wyższe niż w Alpach.

Sezon zaczął się od podwyżki cen za wyciągi narciarskie o 13 proc. Według mediów właściciele hoteli starają się zrekompensować podwyżkami spadek liczby turystów.

Podczas tegorocznych świąt może powtórzyć się sytuacja z maja b.r., kiedy rząd w Sofii ogłosił sześć dni wolnych, by pobudzić krajową turystykę, lecz Bułgarzy masowo udali się do Grecji i Turcji.

bEiEPJqv

Obecnie rząd również postanowił zaoferować obywatelom długi weekend. 31 grudnia ogłoszono dniem wolnym od pracy, tak więc Bułgarzy będą mieli cztery dni wolne. Jednak ci, którzy nie zrezygnowali z wyjazdów z powodu kryzysu, wolą albo kurorty zimowe w Austrii czy Włoszech, albo tradycyjnie tani Nowy Rok w Stambule lub Grecji.

Chętnych do wyjazdów będzie jednak mniej niż pół roku temu. Bezrobocie od tego czasu wzrosło o 3 proc., płace w administracji państwowej są zamrożone, nie będzie premii dla urzędników na święta. Sektor prywatny również przeżywa trudności i spodziewane premie są niższe od ubiegłorocznych.

Branża turystyczna liczy na Rosjan, Serbów i Macedończyków. Dla Bułgarów Austria i włoskie Alpy są porównywalne cenowo, a nawet tańsze od miejscowych kurortów. Operatorzy turystyczni proponują siedmiodniowy wypoczynek w Austrii za 400 euro, podczas gdy w czterogwiazdkowym hotelu bułgarskim nocleg kosztuje między 95 - 200 euro. Oddzielnie płaci się za wyciągi, a jakość obsługi w Bułgarii, zdaniem większości turystów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych, pozostawia wiele do życzenia.

Według szefa Instytutu Analiz i Ocen Turystycznych Orlina Draganowa w 2010 r. liczba miejsc w bułgarskich hotelach będzie o 200 tys. niższa w porównaniu z 2009 r. i wyniesie ok. 800 tys. Na sprzedaż wystawiono 700 hoteli. Właściciele, jeżeli nie mogą ich sprzedać, wolą utrzymywać hotel zamknięty. Może to przyczyniać się do podniesienia cen w tych hotelach, które są otwarte. Tendencja ta według Draganowa będzie się nasilać.

bEiEPJqB

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ awl/ ro/

bEiEPJqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)