Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Burmistrz Gąbina i wójt w Słubic pod Płockiem ponownie wygrali wybory

0
Podziel się

Burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak oraz wójt Słubic Józef Walewski, dwóch gmin
powiatu płockiego (Mazowieckie), które w maju i czerwcu dotknęła powódź, wygrali wybory samorządowe
i ponownie obejmą pełnione dotychczas stanowiska - wynika z danych PKW na podstawie informacji ze
100 proc. obwodów.

bEgBcoZh

Burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak oraz wójt Słubic Józef Walewski, dwóch gmin powiatu płockiego (Mazowieckie), które w maju i czerwcu dotknęła powódź, wygrali wybory samorządowe i ponownie obejmą pełnione dotychczas stanowiska - wynika z danych PKW na podstawie informacji ze 100 proc. obwodów.

W wyborach na burmistrza Gąbina Jadczak (47 lat) jako bezpartyjny kandydat KWW "Nasze Miasto i Gmina Gąbin" otrzymał 84,24 proc. głosów i pokonał Marka Pietrzaka (55 lat) z PSL. Frekwencja wyborcza wyniosła tam 51,91 proc.

W wyborach na wójta gminy Słubic Walewski (66 lat) jako bezpartyjny kandydat KWW "Jedność" uzyskał 50,46 proc. głosów, wyprzedzając także bezpartyjnych: startującego z poparciem PiS Leszka Bedyka (56 lat) - 16,31 proc. głosów oraz Ewę Smuk-Stratenwerth (56 lat), kandydatkę KWW "Krajowa Wspólnota Samorządowa" - 33,24 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła tam 66,01 proc.

bEgBcoZj

W czasie czerwcowej i majowej powodzi zarówno Jadczak, jak i Walewski współorganizowali i koordynowali w sztabie kryzysowym wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego akcję ratowniczą i pomoc dla powodzian ze swoich gmin.

W 2006 r. w wyborach na burmistrza Gąbina Jadczak otrzymał 78,83 proc. głosów. Frekwencja wyniosła tam wtedy 46,96 proc. Z kolei Walewski w wyborach na wójta Słubic w 2006 r. uzyskał 70,29 proc. głosów. Frekwencja wyniosła tam wówczas 54,85 proc.

Dla Jadczaka i Walewskiego będzie to już kolejna kadencja samorządowa - w przypadku Jadczaka czwarta.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał w Świniarach na terenie gmin Słubice i Gąbin woda zalała około 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości, zamieszkanych przez około 4 tys. osób. Ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców oraz ponad 2.300 sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby ograniczyć napływ wody z Wisły wysadzono wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie, by przez powstałą w ten sposób wyrwę woda z zalanych terenów powracała z powrotem do koryta rzeki. Na początku czerwca druga fala wezbraniowa na Wiśle ponownie zalała miejscowości w obu gminach, które wcześniej dotknęła już powódź. Konieczna była powtórna ewakuacja.

bEgBcoZp

Obecnie dobiega końca naprawa wału przeciwpowodziowego w Świniarach i Dobrzykowie. Na terenie gmin Gąbin i Słubice trwają wciąż prace remontowe w gospodarstwach, a także związane z naprawą zniszczonej infrastruktury, w tym dróg. (PAP)

mb/ mok/ bk/

bEgBcoZK
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)