Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bush próbuje naprawić swój wizerunek książkową autobiografią

0
Podziel się:

Na półkach księgarskich w USA pojawiła się we wtorek autobiografia byłego
prezydenta George'a W. Busha zatytułowana "Decision Points" (Chwile decyzji). Przy tej okazji Bush
udziela licznych wywiadów, po raz pierwszy od odejścia z urzędu.

bFeFKuWd

Na półkach księgarskich w USA pojawiła się we wtorek autobiografia byłego prezydenta George'a W. Busha zatytułowana "Decision Points" (Chwile decyzji). Przy tej okazji Bush udziela licznych wywiadów, po raz pierwszy od odejścia z urzędu.

Książka ukazała się w początkowym nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy, ale wydawnictwo Crown, które ją opublikowało, planuje dodruk w zależności od sprzedaży.

Autobiografia Busha znajduje się na razie na pierwszym miejscu listy bestsellerów internetowego domu sprzedaży Amazon.com.

bFeFKuWf

Według nieoficjalnych informacji, były prezydent otrzymał zaliczkę w wysokości około 7 milionów dolarów. Jest to ponad dwa razy mniej, niż dostał za swoją książkę autobiograficzną jego poprzednik Bill Clinton (15 mln dol.).

Wydaniu książki Busha towarzyszy intensywna kampania promocyjna. Były prezydent odwiedza w tych dniach księgarnie w Teksasie i podpisuje egzemplarze swej autobiografii. Udziela też licznych wywiadów telewizyjnych.

W poniedziałek wieczorem (czasu USA) w wywiadzie dla telewizji NBC Bush mówił o swojej młodości, kiedy oddawał się hulankom i pijaństwu; odpowiadał też na pytania dotyczące najważniejszych epizodów jego prezydentury.

Bronił m.in. swej decyzji o inwazji na Irak i zgody na torturowanie najgroźniejszych terrorystów, takich jak Chalid Szejk Mohammed, architekt ataku z 11 września 2001.

bFeFKuWl

Przyznał też, że jego administracja popełniła błędy w czasie huraganu Katrina i wywołanej nim powodzi w Nowym Orleanie w 2005 r., która pochłonęła życie ponad tysiąca ludzi.

Bush jest na razie oceniany przez historyków i komentatorów politycznych w USA jako jeden z najgorszych prezydentów. Przyczyniła się do tego wojna w Iraku, Katrina i kryzys finansowy pod koniec jego urzędowania, który wpędził cały świat w recesję.

W wywiadzie dla NBC Bush powiedział jednak, że nie przejmuje się taka oceną i ma nadzieję, że z czasem historia uzna jego prezydenturę za udaną.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

bFeFKuWm

tazl/ mmp/ mc/

bFeFKuWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)