Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Buzdygany 2010" m.in. dla prof. Stanisława Ilnickiego

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź prezydenta
#

bDmGkGzp

# dochodzi wypowiedź prezydenta #

18.02. Warszawa (PAP) - Dyrektor Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie prof. Stanisław Ilnicki, pomagający cierpiącym na zespół stresu pourazowego, to jeden z laureatów "Buzdyganów 2011" - nagrody przyznawanej wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom wojska.

W uroczystej gali wręczenia nagród tygodnika "Polska Zbrojna" w Warszawie uczestniczyli m.in. szef MON Bogdan Klich oraz prezydent Bronisław Komorowski, któremu replikę XVI-wiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej przyznano w 2001 roku.

bDmGkGzr

"Z całego gorącego serca zwierzchnika sił zbrojnych gratuluję wszystkim wyróżnionym tym wspaniałym +Buzdyganem+. Jestem przekonany, że za każdym z tych wyróżnień stoją ważne dokonania i osiągnięcia" - powiedział prezydent.

Prof. Ilnicki został wyróżniony za to, że "dzięki pozytywistycznej pracy uczynił z kliniki dla poszkodowanych żołnierzy spokojną przystań, w której nie tylko się uśmiechają, lecz także zaczynają się śmiać całą gębą, a ich problemy psychiczne nie są już dziś tematem wstydliwym".

Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego otwarto w 2005 r. Na fachową pomoc tej placówki mogą liczyć żołnierze z objawami stresu pourazowego, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie w Iraku oraz w Afganistanie. Wsparcie jest udzielane też ich rodzinom oraz innym osobom poszkodowanym, np. ofiarom zamachów terrorystycznych.

Zespół stresu pourazowego, nazywany także zaburzeniami po stresie traumatycznym - PTSD (posttraumatic stress disorder), jest zespołem specyficznych symptomów, które mogą pojawić się u ludzi po przeżyciu ekstremalnego zdarzenia. Główne objawy takiego stresu to nawracające wspomnienia, odrętwienie emocjonalne, nadwrażliwość, zachowania agresywne, depresja. Mogą one ustąpić samoczynnie, ale u niektórych osób wymagają leczenia.

bDmGkGzx

Objawy stresu pourazowego stwierdzono u kilkudziesięciu żołnierzy, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

Wśród laureatów "Buzdyganów" jest też dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz obecny dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie Andrzej Reudowicz oraz 2. Kompania Dalekiego Rozpoznania 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Żołnierze z tej jednostki zostali docenieni za osiągnięcie "absolutnie wybitnego poziomu żołnierskiego wyszkolenia". Służyli m.in. w Afganistanie latem 2009 r. Ich kolega, kpt. Daniel Ambroziński, zginął w zasadzce talibów na dowodzony przez niego pieszy patrol.

Kapituła nagrody doceniła także pełnomocnik szefa MON ds. wojskowej służby kobiet i przewodniczącą Rady do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych RP Bożenę Szubińską. Została ona wyróżniona za "reprezentowanie interesów kobiet całej polskiej armii nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej".

"Buzdygany 2010" trafiły także do instruktora Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Włodzimierza Kopcia. Jest on twórcą systemu walki w bliskim kontakcie, który - jak podkreślono w uzasadnieniu - zepchnął do lamusa archaiczne i nieefektywne dotychczasowe metody szkolenia żołnierzy.

bDmGkGzy

Nagroda trafiła też do prezesa Agencji Mienia Wojskowego Krzysztofa Michalskiego, zastępcy dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej Tomasza Piekarskiego, specjalisty Sztabu Dowództwa Marynarki Wojennej i dowódcy Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Krzysztofa Rybaka. Wyróżniony został też rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej Bartosz Zajda oraz wiceprezes Zarządu EADS-PZL Władysław Skorski.

"Buzdygany" wręczane są od 17 lat osobom, pracującym na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa, kształtowania nowego wizerunku Sił Zbrojnych, udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, współpracy międzynarodowej oraz nauki i techniki wzmacniającej potencjał obronny kraju. Każdorazowo wyróżnianych jest kilka osób, wybieranych przez kapitułę składającą się z ubiegłorocznych laureatów.

Propozycje do wyróżnień zgłaszane są przez przedstawicieli MON, Sztabu Generalnego WP, dowódców rodzajów sił zbrojnych, dowódców korpusów, brygad, pułków i instytucji związanych z siłami zbrojnymi. Kapitułę nagrody stanowią każdorazowo ubiegłoroczni laureaci. W tym roku laureatów wybrano spośród 55 kandydatów.

Buzdygany to broń obuchowa składająca się z metalowej głowicy osadzonej na trzonku. Używane były w Europie od X do XV w., zarówno przez piechotę jak i jazdę. W Polsce od XVI do XVIII wieku stanowiły oznakę władzy oficerskiej.(PAP)

bDmGkGzz

gdyj/ jra/

bDmGkGzS
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)