Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bydgoszcz: Generał Grabowski dowódcą centrum szkolenia NATO

0
Podziel się

Gen. bryg. Wojciech Grabowski we wtorek objął obowiązki dowódcy Centrum
Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Jest to pierwszy Polak, który zajmuje to stanowisko.

bEpWfZPF

Gen. bryg. Wojciech Grabowski we wtorek objął obowiązki dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Jest to pierwszy Polak, który zajmuje to stanowisko.

Przez ostatnie prawie trzy lata dowódcą JFTC był Słowak gen. dyw. Pavla Macko.

W ceremonii przekazania obowiązków wzięli udział naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji gen. Jean-Paul Palomeros i zastępca Szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. Andrzej Falkowski.

bEpWfZPH

"Wiem, że JFTC przechodzi w bardzo dobre, odpowiedzialne ręce (...) Jestem przekonany, że JFTC pod nowym dowództwem sprosta wszystkim wyzwaniom. Mogę zapewnić swoim osobistym wsparciu i mojego dowództwa" - powiedział gen. Palomeros.

Naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji podziękował polskim władzom za wsparcie okazywane Centrum.

Gen. Palomeros podkreślił, że JFTC od powstania w marcu 2004 r. przez pierwszy okres zajmowało się szkoleniami na poziomie taktycznym z ukierunkowaniem głównie na siły odpowiedzi NATO. Od 2008 r. zajęło się operacjami bieżącymi, wspieraniem Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) przez organizowanie szkoleń dla dowództw regionalnych i przygotowywanie zespołów łącznikowo-doradczych.

"Dzisiaj JFTC jest czymś wyjątkowym w ramach Sojuszu (...) Po raz kolejny zaczęło się zmieniać. Tym razem jest to zmiana pod kątem okresu po zakończeniu misji ISAF" - dodał.

bEpWfZPN

Gen. Grabowski zapewnił, że zostanie pierwszym polskim dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych jest dla niego wielkim honorem i zaszczytem.

Podkreślił, że w 2014 r. przypadają ważne jubileusze związane z NATO. Będą to 65. rocznica powołania Sojuszu i podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, 15. rocznica wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier oraz 15. rocznica powstania Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

W czasie uroczystości gen. dyw. Falkowski odznaczył gen. dyw. Macko Złotym Medalem Wojska Polskiego, nadanym przez ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Nowy dowódca Centrum Sił Połączonych ma 52 lata. Jest absolwentem Wyższej Szkoły oficerskiej Wojsk Pancernych i Akademii Oborny Narodowej w Warszawie. Ukończył też Kurs Planowania Strategicznego w Holenderskiej Królewskiej Akademii Obrony w Hadze i studia podyplomowe polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

bEpWfZPO

W pierwszym okresie kariery zawodowej pełnił kolejne stanowiska dowódcze w jednostkach wojskowych w Elblągu. W latach 2000-2004 służył jako zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych w Mons (Belgia), a później w Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych w Warszawie, Wielonarodowym Korpusie w Iraku i 9. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Braniewie.

W 2007 r. został awansowany na stopień generała brygady. Już jako generał był zastępcą dowódcy sztabu ds. współpracy międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa w Połączonym Dowództwie Afganistanie, dyrektorem Grupy Wsparcia Logistycznego w Dowództwie Sił Połączonych w Heidelbergu (Niemcy) i przez ostatnie siedem miesięcy oficerem łącznikowym w JFTC w Bydgoszczy.

W dziewięcioletniej historii JFTC dowódcami trzykrotnie byli przedstawiciele sił zbrojnych Danii, a ostatnio - reprezentant armii słowackiej.(PAP)

rau/ pz/ mow/

bEpWfZQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)