Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 18:47

Bydgoszcz: Linia tramwajowa do Fordonu - najtańsza oferta 290 mln zł

Konsorcjum firm z liderem "Gotowski" Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, złożyło najtańszą ofertę w przetargu na budowę nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy do dzielnicy Fordon - 290 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Konsorcjum firm z liderem "Gotowski" Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, złożyło najtańszą ofertę w przetargu na budowę nowej linii tramwajowej w Bydgoszczy do dzielnicy Fordon - 290 mln zł.

Z pięciu firm zakwalifikowanych do końcowego etapu przetargu, oprócz konsorcjum z liderem "Gotowski" Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, oferty złożyły konsorcja z liderami Skanska - 293 mln zł, Strabag - 329 mln zł i Astaldi - 405 mln zł.

Inwestorem jest spółka komunalna Tramwaj Fordon. Postępowanie było kilkuetapowe. Na zaproszenie do składania ofert odpowiedziało 13 konsorcjów, a po weryfikacji ofert dziewięć uznano za kompletne i z tej puli pięciu oferentów.

W skład konsorcjum, które złożyło najtańszą ofertę wchodzą: "Gotowski" Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych "Mosty Łódź", Feroco, Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych "TOR-KRAK", Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia i oraz czeska spółka Metrostav.

Komisja przetargowa musi jeszcze sprawdzić oferty. Ogłoszenie wyników postępowania planowane jest około 10 sierpnia. Później uczestnicy przetargu będą mieli 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Inwestycja, która ma zapewnione dofinansowanie unijne, ma zostać zrealizowana do końca trzeciego kwartału 2015 r.

Połączenie Bydgoszczy z największą, liczącą około 70 tys. mieszkańców dzielnicą Fordon, było planowane od początku jej budowy, czyli w latach 70. ubiegłego wieku. Inwestycja pozostawała jednak w sferze planów przede wszystkim ze względu na duże koszty. Do dziś podstawowym środkiem komunikacji w kierunku Fordonu są autobusy miejskie.

Według ostatecznie zatwierdzonego projektu nowa linia będzie miała około 9,5 km długości. Rozpocznie się od obecnej pętli "Wyścigowa" i przebiegnie środkiem Fordonu do osiedla "Mariampol".

Po drodze zaplanowano cztery pętle tramwajowe, 14 par przystanków oraz niewielką zajezdnię tramwajową. W sumie ułożonych zostanie 25 km torów, przebudowanych będzie 31 przystanków autobusowych, 9 km ulic, a także zainstalowanych zostanie 250 sygnalizatorów świetlnych.

Najtrudniejszym etapem inwestycji będzie budowa ponad półkilometrowej estakady nad torami kolejowymi i stacją Bydgoszcz Wschód. Powstanie tu nie tylko sama trasa tramwaju, ale także dwupoziomowy węzeł przesiadkowy i nowa stacja kolejowa.

W samym Fordonie większość nowej linii przebiegnie po terenach od lat zarezerwowanym pod tego typu przedsięwzięcie. Mieszkańcy Fordonu czekają nie tylko na budowę nowej linii, ale także remont i przebudowę sąsiadujących z nią ulic, gdyż od lat zwlekano z poważniejszymi pracami w oczekiwaniu na budowę. (PAP)

rau/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz