Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.11.2012 19:53

Bydgoszcz: Przed operą ma stanąć nowy posąg "Łuczniczki"

Władze Bydgoszczy planują postawić nowy posąg "Łuczniczki" przed głównym wejściem do gmachu Opery Nova. Figura ma nawiązywać do liczącego blisko sto lat pomnika kobiety z łukiem, który jest jednym z symboli miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze Bydgoszczy planują postawić nowy posąg "Łuczniczki" przed głównym wejściem do gmachu Opery Nova. Figura ma nawiązywać do liczącego blisko sto lat pomnika kobiety z łukiem, który jest jednym z symboli miasta.

Rzeźba wraz z postumentem będzie mierzyć ponad trzy metry, a sama postać Łuczniczki ok. 1,8 m.

Projekt ma kosztować ponad 200 tys. zł, z czego połowę gotów jest wyłożyć bydgoski magistrat. Reszta pieniędzy ma pochodzić od prywatnych sponsorów. Figura ma zostać odsłonięta w czasie przyszłorocznych "urodzin miasta", które przypadają 19 kwietnia.

Nowa +Łuczniczka+, w przeciwieństwie do znanego posągu autorstwa Ferdinanda Lepcke'go, który stoi obok Teatru Polskiego w Bydgoszczy, nie ma strzały - postać kobiety zastygła w pozie tuż po jej wypuszczeniu.

"Chciałem złożyć hołd Ferdinandowi Lepcke'mu, który ponad sto lat temu stworzył pierwszą bydgoską +Łuczniczkę+" - podkreślił Maciej Jagodziński-Jagenmeer, bydgoski rzeźbiarz. Artysta zaprezentował już odlany z brązu model swojej rzeźby.

Jak zastrzegł, jego dzieło nie będzie współczesną wersją klasycznej rzeźby, ale raczej wariacją na jej temat. "Starsza jest statyczną, klasyczną formą, a nowa będzie dynamiczna" - dodał. Efekt dynamiki ma podkreślać mocne wygięcie ciała kobiety i kula, na której stanie posąg.

"Figura zostanie pokryta specjalną powłoką z chromu, co sprawi, że posąg będzie działał trochę na zasadzie lustra, odbijał światło i fragmenty otoczenia" - zaznaczył Jagodziński-Jagenmeer.

Stara "Łuczniczka" to naturalnej wielkości posąg nagiej kobiety ustawiony w parku Jana Kochanowskiego, przed gmachem Teatru Polskiego. Rzeźbę odsłonięto w Bydgoszczy w 1910 roku, była darem jednego z ówcześnie najzamożniejszych obywateli miasta i zarazem radnego Lewina Louisa Aronsohna. Współcześni od chwili ujrzenia rzeźby, autorstwa znanego rzeźbiarza niemieckiego Ferdinanda Lepcke'go, starali się odgadnąć kim była modelka, ale żadna z wersji krążących po mieście nie została potwierdzona.

Pierwotnie pomnik stał na skwerze przy placu Teatralnym, sąsiadując z monumentalnym gmachem ówczesnego Teatru Miejskiego, który spłonął w 1945 roku i został rozebrany. W okresie międzywojennym figura wzbudzała oburzenie swoją "nieobyczajnością" wielu mieszkańców, a sam posąg nawet zasłaniano, by nie gorszył przechodzącej obok co roku procesji Bożego Ciała.

Autorką płomiennych petycji do magistratu o jej usunięcie z centrum miasta była m.in. Apolonia Chałupiec, aktorka znana już wówczas na świecie jako Pola Negri, która w Bydgoszczy kupiła przed wojną kamienicę i osiedliła w niej swą matkę. Władze jednak się nie ugięły, a "Łuczniczka" dziś jest jednym z nieoficjalnych symboli miasta. (PAP)

olz/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz