Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: Rusza projekt "Sztuka dzieci szuka"

0
Podziel się:

Pod hasłem "Sztuka dzieci szuka" rozpoczyna się w Bydgoszczy projekt
artystyczny, który ma zainspirować dzieci do aktywnego tworzenia dzieł sztuki. Na projekt
adresowany do najmłodszych złożą się m.in. warsztaty filmowe, fotograficzne i audiowizualne.

Pod hasłem "Sztuka dzieci szuka" rozpoczyna się w Bydgoszczy projekt artystyczny, który ma zainspirować dzieci do aktywnego tworzenia dzieł sztuki. Na projekt adresowany do najmłodszych złożą się m.in. warsztaty filmowe, fotograficzne i audiowizualne.

"Inspirujemy i zachęcamy najmłodszych do wzięcia udziału w akcji +Sztuka dzieci szuka+. Zapraszamy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz dzieci niepełnosprawne do stworzenia, wspólnie z artystami, Dziecięcej Wyspy Sztuki" - powiedziała w poniedziałek Monika Wirżajtys, pomysłodawczyni projektu, współzałożycielka Fundacji Sztuki Art-House.

Inauguracją projektu będzie galeria portretów dziecięcych, które wykonywać będzie w najbliższych dniach warszawska artystka Edyta Ganc. Fotografie zostaną zaprezentowane 14 czerwca w ramach wystawy w Galerii Miejskiej "bwa" w Bydgoszczy.

"W Dzień Dziecka artyści i animatorzy poprowadzą warsztaty filmowe +Moje podwórko w 3D+, fotograficzne +Ja, czyli Kto+, audiowizualne +My-Orkiestra+, teatralne +W teatrze snów+ oraz performance +Hamaki+. Akcję zakończy udostępniona szerokiej publiczności interaktywna, multimedialna instalacja w przestrzeni Galerii Miejskiej +bwa+, która pokaże, że sztuka jest przestrzenią dla każdego" - dodała Wirżajtys.

Celem warsztatów "Moje podwórko w 3D" jest stworzenie dziecięcego, filmowego opisu ulubionych miejsc zabaw z wykorzystaniem możliwości obrazowania przestrzeni, jakie daje zastosowanie nowoczesnej technologii 3D. W ramach warsztatów, pod opieką profesjonalne go filmowca-dokumentalisty, dzieci skierują obiektyw kamery 3D na najważniejsze z ich punktu widzenia elementy otaczającego świata, tej naturalnej scenografii codziennych zabaw i opowiedzą przed kamerą o swoich ulubionych miejscach.

"Hamaki" to, jak podkreślają organizatorzy, "sytuacja dla każdego, kto w chaosie przestrzeni miasta czy galerii miejskiej odważy się na moment poczuć jak u siebie, zatrzymać, ułożyć swoje ciało w hamaku i zrelaksować".

"Będzie to sytuacja performatywna dla dzieci w każdym wieku, także dla tych, którzy już nigdy by o sobie nie powiedzieli, że są dziećmi. Dla najmłodszych to może być chwila wytchnienia i pobycia sobie razem z mamą czy tatą w hamaku, a może nawet okazja do wytworzenia kolejnej sytuacji, gdzie we wspólnym rozkołysaniu wydarzy się jakaś prosta rzecz, jak śmiech albo błoga cisza" - zaznaczyła Wirżajtys.

Instalacja fotograficzna "Ja, czyli kto" ma zainspirować uczestników do twórczych poszukiwań sposobów obrazowania siebie. Projekt "W teatrze snów" ma zwrócić uwagę ma marzenia senne ludzi, którzy śnią przynajmniej osiem godzin na dobę, a mimo to niewiele wiedzą o samych snach.

Warsztaty "My - orkiestra" mają na celu zaznajomienie uczestników z funkcjonowaniem orkiestry, a także wypracowanie umiejętności twórczego myślenia i kreowania rzeczywistości. W ramach zajęć dzieci poznają pojęcia: orkiestra, instrumenty, elementy dzieła muzycznego, także rolę dyrygenta i poszczególnych instrumentalistów w orkiestrze.

"Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi multimedialnych takich jak kamera HD, komputer czy system detekcji ruchu oraz doświadczalnej formie warsztatów projekt pozwoli oswoić dzieci ze skomplikowanymi technologiami, zachęci je do eksperymentowania i przygotuje do życia w ciągle zmieniającej się rzeczywistości" - powiedziała autorka przedsięwzięcia. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)