Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: W czwartek otwarcie trasy z mostem budzącym spory

0
Podziel się:

Otwarcie w Bydgoszczy Trasy Uniwersyteckiej z mostem, którego nazwa
wywołała spór, zaplanowano na czwartek. Formalnie przeprawa do soboty będzie nosiła imię Lecha
Kaczyńskiego, kiedy wchodzi w życie uchwała zmieniająca nazwę na Most Uniwersytecki.

Otwarcie w Bydgoszczy Trasy Uniwersyteckiej z mostem, którego nazwa wywołała spór, zaplanowano na czwartek. Formalnie przeprawa do soboty będzie nosiła imię Lecha Kaczyńskiego, kiedy wchodzi w życie uchwała zmieniająca nazwę na Most Uniwersytecki.

Uroczystość otwarcia Trasy Uniwersyteckiej w czwartek ma rozpocząć się o godz. 18. W programie przewidziano m.in. prezentację specjalnie skomponowanego utworu muzycznego, paradę Mikołajów na motocyklach oraz Bieg Mikołajkowy.

Ratusz nie przewiduje oddzielnego otwarcia mostu, wskazując, że jest on częścią trasy.

Decyzję o nadaniu mostowi przez Brdę imienia Lecha Kaczyńskiego bydgoscy radni podjęli kilka dni po katastrofie smoleńskiej. Jednak 27 listopada 2013 r. Rada Miasta podjęła uchwałę, że przeprawa będzie nazywała się Most Uniwersytecki, a wcześniejsza uchwała w sprawie nazwy traci moc. Na końcu nowej uchwały znalazł się zapis, że wchodzi ona w życie 14 grudnia 2013 r.

Z inicjatywą zmiany nazwy mostu wystąpił największy w radzie klub PO, a uchwała została przyjęta głosami radnych PO i SLD.

Zmianę nazwy ostro skrytykowali m.in. działacze PiS oraz Stowarzyszenia i Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. O unieważnienie uchwały do wojewody kujawsko-pomorskiego Ewy Mes wystąpili m.in. przewodniczący klubu radnych PiS Piotr Król, a także posłowie PiS Kosma Złotowski i Tomasz Latos. Zarzucono, że uchwała narusza wiele aktów prawnych, m.in. Europejską Kartę Samorządu Lokalnego, ustawę o samorządzie gminnym, ustawę o ogłaszaniu aktów normatywnych i Statut Miasta Bydgoszczy.

Rzecznik wojewody Bartłomiej Michałek poinformował we wtorek, że uchwała rady miasta w sprawie nadania nazwy Most Uniwersytecki do wojewody wpłynęła 4 grudnia. Podkreślił, że wojewoda ma 30 dni na zbadanie zgodności uchwały z prawem, a wszystkie nadesłane wystąpienia będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu sprawy.

W czasie, gdy uchwalano uchwałę o zmianie nazwy, aktualna była informacja, że uroczyste otwarcie Trasy Uniwersyteckiej nastąpi 14 grudnia. Samochody miały ruszyć trasą około 10 grudnia, niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu, a 14 grudnia na krótko miał zostać wstrzymany ruch na czas uroczystości. Jednak później zmieniono termin otwarcia trasy na 12 grudnia.

Trasa Uniwersytecka, przeznaczona wyłącznie dla pojazdów, ma długość 1,6 km. W większości jest to estakada z mostem w środkowej części, łącząca położoną na wzniesieniu północną część miasta z centrum, w sąsiedztwie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jej budowa trwała od jesieni 2010 r. Inwestycja będzie kosztować 207 mln zł, z czego finansowanie unijne wyniesie 93 mln zł. (PAP)

rau/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)