Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bydgoszcz: W sobotę rusza 21. edycja festiwalu Camerimage

0
Podziel się

Wybitny operator filmowy Sławomir Idziak odbierze w tym roku nagrodę za
całokształt twórczości przyznaną przez organizatorów Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych
Camerimage. Impreza rozpocznie się w sobotę w Bydgoszczy.

bErvRezp

*Wybitny operator filmowy Sławomir Idziak odbierze w tym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznaną przez organizatorów Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Impreza rozpocznie się w sobotę w Bydgoszczy. *

"Sławomir Idziak, to znamienity polski autor zdjęć filmowych o prawdziwie międzynarodowej renomie, ale także ceniony reżyser, scenarzysta, pedagog oraz profesjonalista żywo zainteresowany zmianami zachodzącymi w świecie kina. W tym roku będzie gościem specjalnym 21. edycji naszego festiwalu; spotyka się też z widzami po wybranych seansach filmów wyświetlanych w ramach retrospektywy jego twórczości" - poinformował w środę Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu.

Idziak otrzymał już nagrodę na festiwalu w 2004 roku nagrodą specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej. W tym roku laureat Camerimage otrzyma album poświęcony swojemu życiu i twórczości. Będzie to kolejna z serii festiwalowych publikacji dedykowanych osobom wyróżnionym nagrodą festiwalu za całokształt dokonań.

bErvRezr

Podczas tegorocznego festiwalu wyświetlonych zostanie ponad trzysta filmów w kilkunastu sekcjach, w tym debiutujacym w tym roku na Camerimage Konkursie Filmów 3D.

"Warto także podkreślić, iż Camerimage to nie tylko +kino gotowe+ - to również możliwość nauczenia się korzystania z narzędzi, których zawodowcy na całym świecie używają w kreacji celuloidowych bądź cyfrowych rzeczywistości. Nasze warsztaty, wykłady i seminaria prowadzą największe znakomitości światowego kina: Christopher Doyle, Sean Bobbitt czy Rick Carter" - przypomniał Żydowicz.

Jak zaznaczył twórca festiwalu, najważniejszymi bohaterami imprezy będą - jak podczas każdej edycji - operatorzy filmowi. W ubiegłym roku przyjechał do Bydgoszczy około 450 twórców zdjęć filmowych, a w tym roku ma być ich jeszcze więcej.

"Nie wolno zapominać o samych autorach zdjęć, artystach często niezauważanych przez popkulturę, którzy od lat licznie przybywają na Camerimage, stając się prawdziwymi gwiazdami festiwalu. Wtórować im w tym także będą znamienici scenografowie, montażyści, aktorzy, reżyserzy, dokumentaliści, producenci, dźwiękowcy oraz przedstawiciele różnych form działalności filmowej" - dodał Zydowicz.

bErvRezx

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage odbywa się od 1993 roku. Pierwsze siedem edycji festiwalu odbyło się w Toruniu. W 2000 roku pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 roku festiwal trafił do Bydgoszczy i odbędą się tutaj co najmniej dwie najbliższe edycje tej imprezy. 21. Festiwal rozpocznie się w sobotę i potrwa do 23 listopada. (PAP)

olz/ ls/

bErvRezS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)