Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były problemy techniczne, ale spis powszechny rusza

0
Podziel się:

GUS szykuje się do wielkiego liczenia na wsi. Właściwy spis ruszy 1 września.

Były problemy techniczne, ale spis powszechny rusza
(maebmij/CC/Flickr)

Rachmistrze spisowi nie mają już problemów z zalogowaniem się do sieci komputerowej i rozpoczęciem pracy - poinformował rzecznik GUS Wiesław Łagodziński.

Rozpoczęcie wstępnego etapu spisu zaplanowano na 9 sierpnia. Okazało się jednak, że większość rachmistrzów nie może zalogować się do sieci, by uzyskać dane osób, które ma odwiedzić - powiedział Łagodziński.

Zaznaczył, że obecnie system jest już sprawny i 96,6 proc. rachmistrzów może korzystać z sieci. Wyjaśnił, że firma, która wygrała przetarg na obsługę programową spisu rolnego, przygotowała go nie dość dokładnie i musiała go szybko usprawnić.

W okolicy Bogatyni i Zgorzelca, gdzie w tym tygodniu wystąpiła powódź, na razie obchód rachmistrzów jest wstrzymany.
Właściwy spis rolny będzie trwał od 1 września do 31 października. Obejmie 1,8 mln gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha oraz 1,2 mln gospodarstw poniżej 1 ha. Planowane jest także przeprowadzenie na zlecenie KE badania metod produkcji rolnej na próbie 200 tys. gospodarstw.

Łagodziński zaznaczył, że cały spis przeprowadzany jest po raz pierwszy w historii Polski drogą elektroniczną. Rolnicy mogą wypełnić ankietę przez internet albo przekazać informacje rachmistrzowi przez telefon lub podczas osobistego wywiadu. Rachmistrz informacje uzyskane od rolnika będzie wpisywał bezpośrednio do terminala połączonego z systemem komputerowym.

Łagodziński przypomniał też, że ankiety będą częściowo wypełnione danymi uzyskanymi z różnych rejestrów, np. z informacji będących w zasobach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy urzędów gmin.

Jak poinformował rzecznik GUS, do pracy przy spisie rolnym zatrudniono 11 tys. 860 osób. Są to osoby przeszkolone, młode, mające łatwość korzystania z techniki komputerowej; nie powinny mieć kłopotów z przekazywaniem danych - zapewnił Łagodziński. Zdaniem rzecznika, mimo opóźnienia rachmistrzowie zdążą odwiedzić wszystkie gospodarstwa w zaplanowanym terminie, czyli do 23 sierpnia.

Spis rolny ma na celu dostarczenie informacji m.in. dotyczących ogólnej charakterystyki gospodarstwa rolnego, powierzchni gruntów, zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich. GUS chce także zebrać informacje o liczbie ciągników i innych maszyn rolniczych, o zużyciu nawozów, strukturze dochodów gospodarstwa rolnego oraz o korzystaniu z programów wsparcia dla rolnictwa.

Łagodziński podkreślił, że raport ze spisu rolnego ma być przygotowany do połowy 2011 r., a informacje o polskim rolnictwie mają być przekazane do Eurostatu do końca marca 2012 r. Dane te są potrzebne Komisji Europejskiej do konstruowania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)