Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cameron: Będziemy współdziałać w sprawie strefy zakazu lotów nad Libią

0
Podziel się

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w poniedziałek,
że Londyn będzie współpracował z sojusznikami nad planami ustanowienia strefy zakazu lotów nad
Libią, by chronić jej mieszkańców przed atakami militarnymi rządu Muammara Kadafiego.

bEgAadit

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w poniedziałek, że Londyn będzie współpracował z sojusznikami nad planami ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią, by chronić jej mieszkańców przed atakami militarnymi rządu Muammara Kadafiego.

Przemawiając w parlamencie Cameron namawiał Kadafiego do ustąpienia i powiedział, że wszystkie środki zostaną rozważone w celu skłonienia libijskiego przywódcy do odejścia.

"Nie wykluczamy w żadnym razie użycia środków militarnych" - ostrzegł premier Cameron.

bEgAadiv

"Nie wolno nam tolerować tego reżimu, który stosuje siłę wobec własnych obywateli. W tym kontekście zwróciłem się do ministra obrony i szefa sztabu o współdziałanie z naszymi sojusznikami w kwestii planów wojskowej strefy zakazu lotów" - dodał premier.

Wielka Brytania poinformowała w niedzielę o zamrożeniu aktywów libijskiego przywódcy i uchyleniu jego immunitetu dyplomatycznego.

Brytyjskie samoloty wojskowe, które wleciały w libijską przestrzeń powietrzną, przeprowadziły w weekend operację ratowania około 300 cywilów z pustynnych miejscowości położonych na południe od Bengazi. Premier Cameron powiedział, że jedna z maszyn podczas drugiej misji została nieznacznie uszkodzona z broni lekkiej.

Społeczność międzynarodowa wprowadziła już szereg sankcji wobec reżimu libijskiego. UE zdecydowała w poniedziałek o wprowadzeniu sankcji, które idą dalej niż sankcje ONZ. Obejmują embargo na sprzedaż broni, zamrożenie aktywów oraz restrykcje wizowe wobec Kadafiego i 25 osób z jego otoczenia. Mają wejść w życie w najbliższych dniach.

bEgAadiB

W Libii trwa od połowy lutego rewolta przeciwko reżimowi Kadafiego, który rządzi krajem od 42 lat. (PAP)

mmp/ ap/

8441841 8441846 arch.

bEgAadiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)