Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cameron: Wielka Brytania opuści Afganistan w 2014 roku

0
Podziel się

Natomiast prezydent Francji ogłosił, że francuskie siły opuszczą kraj do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO.

Cameron: Wielka Brytania opuści Afganistan w 2014 roku
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)
bDAWLobp

Brytyjski premier David Cameron potwierdził dziś, że Londyn utrzymuje koniec 2014 roku jako ostateczną datę wycofania brytyjskich sił bojowych z Afganistanu - mimo francuskiej propozycji przewidującej przyspieszenie przekazywania kontroli Afgańczykom.

Wczoraj prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił, że francuskie siły opuszczą Afganistan do końca 2013 roku, na rok przed zakończeniem tam misji NATO. Cameron ostrzegł pozostałe kraje Sojuszu, że wycofanie zagranicznych żołnierzy musi być uzależnione od zdolności sił afgańskich do przejęcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

- _ Chcemy utrzymać długoterminowe więzi z Afganistanem, długo po tym, jak nasze siły bojowe wrócą do domu, co stanie się pod koniec 2014 roku _ - oświadczył Cameron w czasie rozmowy z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem w wiejskiej rezydencji premiera Chequers.

bDAWLobr

Brytyjski premier podkreślił, że nie chciałby sytuacji, w której wszyscy żołnierzy opuszczą Afganistan naraz w 2014 roku. - _ Oczywiście od dzisiaj do 2014 roku różne kraje będą miały możliwość zredukowania liczby żołnierzy. Wielka Brytania zredukowała liczebność w ubiegłym roku _ - dodał.

Karzaj i Cameron podpisali umowę o partnerstwie, ustalającą warunki współpracy po wyjściu brytyjskich żołnierzy z Afganistanu. Wielka Brytania utrzymuje w ramach 130-tysięcznego kontyngentu w Afganistanie około 9,5 tysiąca żołnierzy.

Francja ma tam około 3,6 tysiąca wojskowych. 20 stycznia czterej francuscy żołnierze zostali zastrzeleni przez napastnika w afgańskim mundurze, po tym ataku Paryż ogłosił zawieszenie operacji w Afganistanie.

O wycofywaniu wojsk z Afganistanu - czytaj w Money.pl
Afgański kontyngent Brytyjczyków bez cięć Premier David Cameron udał się wczoraj w niezapowiadane odwiedziny do brytyjskich żołnierzy w Afganistanie.
Chcą wcześniej wycofać wojska z Afganistanu Francja zawiesiła operacje w Afganistanie po zabiciu w zeszłym tygodniu w tym kraju czterech jej wojskowych.
Przeciwnik Sarkozy'ego gra afgańską kartą Faworyt wiosennych wyborów prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande obiecuje zakończenie operacji.
bDAWLobx
bDAWLobS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)