Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cannes: Złota Palma dla Hanekego

0
Podziel się:

Złotą Palmę, główną nagrodę festiwalu filmowego
w Cannes, otrzymał film "Das Weisse Band" ("Biała wstążka")
Austriaka Michaela Hanekego. W niedzielę ogłoszono laureatów
tegorocznego, 62. festiwalu.

Złotą Palmę, główną nagrodę festiwalu filmowego w Cannes, otrzymał film "Das Weisse Band" ("Biała wstążka") Austriaka Michaela Hanekego. W niedzielę ogłoszono laureatów tegorocznego, 62. festiwalu.

Zwycięski film austriackiego twórcy pokonał innych typowanych przez krytyków faworytów: francuski film "Un Prophet" ("Prorok") Jacques'a Audiarda i "Looking for Eric" ("Poszukując Erica") Brytyjczyka Kena Loacha.

Obraz Audiarda otrzymał jednak drugą najważniejszą nagrodę festiwalu - Grand Prix.

Za najlepszą rolę kobiecą nagrodzono w tym roku Francuzkę Charlotte Gainsbourg za kreację w "Antychryście" Larsa von Triera. Za rolę męską uhonorowano austriackiego aktora Christopha Waltza, który wystąpił w "Inglorious Basterds" ("Bękarty wojny") Quentina Tarantino.

Nagrodzone dzieło 67-letniego Hanekego, twórcy takich obrazów jak "Pianistka" i "Funny games", jest opowieścią o korzeniach niemieckiego faszyzmu. "Biała wstążka" opowiada, jak w pozornie spokojnej niemieckiej wsi na rok przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej dochodzi do scen codziennej okrutnej przemocy.

W czasie ceremonii wręczenia Złotej Palmy wzruszony Haneke przyznał, że żona często pyta go, czy jest szczęśliwy. "Zwykle trudno mi odpowiedzieć, gdyż szczęście jest rzeczą bardzo rzadką. Ale teraz mogę powiedzieć: jestem szczęśliwy i ty, jak myślę, też" - zwrócił się do swojej żony, odbierając trofeum z rąk przewodniczącej jury Isabelle Huppert.

Laureat tegorocznego Grand Prix, "Prorok", to czarny dramat więzienny, który przedstawia przeżycia nastoletniego analfabety skazanego na sześć lat. Film został przyjęty owacyjnie w Cannes zarówno przez widzów, jak i krytyków.

Nestor francuskiego kina, jeden z najważniejszych reżyserów Nowej Fali, Alain Resnais, autor dzieł "Hiroszima moja miłość" i "Zeszłego roku w Marienbadzie" otrzymał w niedzielę nagrodę specjalną za całokształt twórczości.

Nagrodę za najlepszy scenariusz zdobył chiński film "Spring fever" w reżyserii Lou Ye, a za najlepszą reżyserię - Brillante Mendoza, twórca "Kinatay".

Za najlepszy film krótkometrażowy uznano "Arenę", zrealizowaną przez 25-letniego Portugalczyka Joao Salaviza.

Zwycięski film Hanekego otrzymał podczas tegorocznego Cannes również nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI). "Białą wstążkę" doceniło też jury ekumeniczne festiwalu, przyznając mu w sobotę swoje wyróżnienie. Główną nagrodę jury ekumenicznego otrzymał zaś "Looking for Eric" Kena Loacha. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)