Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Capital Economics: Eurostrefa wychodzi z recesji, ale nie ma pewności

0
Podziel się:

Wyższy od przewidywanego przyrost indeksu PMI composite (lub flash PMI) za
lipiec jest dalszym dowodem, że region wychodzi z recesji, ale nie zanosi się na to, by odbicie
było mocne i trwałe - ocenia ośrodek Capital Economics (CE).

Wyższy od przewidywanego przyrost indeksu PMI composite (lub flash PMI) za lipiec jest dalszym dowodem, że region wychodzi z recesji, ale nie zanosi się na to, by odbicie było mocne i trwałe - ocenia ośrodek Capital Economics (CE).

Według Markit Economics indeks PMI composite wyniósł w lipcu 50,4 pkt wobec 48,7 ptk. na koniec czerwca. Lipiec był czwartym z rzędu miesiącem wzrostu indeksu. Po raz pierwszy od stycznia 2012 r. jest on powyżej progu 50 pkt oddzielającego ekspansję od kurczenia.

"Historyczne analogie sugerują, że obecny poziom indeksu odpowiada płaskiemu odczytowi PKB, nieco lepszemu niż -0,2 proc. kdk w I kw. 2013 r." - ocenił CE w komentarzu.

Przyrost jest efektem lepszych wyników zarówno przemysłu jak i usług. PMI dla przemysłu jest powyżej 50 pkt, na najwyższym poziomie od dwóch lat. Solidny przyrost widać po stronie nowych zamówień i zamówień eksportowych, co sugeruje, że poprawa utrzyma się.

Choć PMI dla sektora usług jest wciąż poniżej progu 50 pkt (49,6 pkt) nie zanosi się na to, by w najbliższych kwartałach miał spaść, ponieważ jego wskaźniki wyprzedzające nadal rosną. Zachęcającą oznaką jest też przyrost wskaźnika zatrudnienia (composite employment index) do 48,8 pkt z 47,4 pkt.

"Sugeruje to, iż firmy nadal będą zmniejszać zatrudnienie, ale w wolniejszym tempie niż robiły to dotychczas" - zaznaczono w komentarzu. To samo spostrzeżenie odnosi się do akcji kredytowej banków, co wynika z opublikowanego w środę przeglądu EBC za II kw. br.

"Oznaki wskazują, iż kondycja eurostrefy poprawia się i Siedemnastka może wkrótce wyjść z recesji. Nie mniej, w przeszłości indeksy PMI i inne przeglądy koniunktury sygnalizowały fałszywy świt. Ponieważ banki wciąż niechętnie pożyczają, a popyt na kredyt jest niski, za wcześnie, by przesądzać o tym, że eurostrefa weszła w fazę odbicia" - konkluduje Capital Economics. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)