Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Capstrzyk Niepodległości" pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

0
Podziel się:

Składając hołd bojownikom walki zbrojnej, pamiętamy również o uczestnikach
codziennych zmagań o Polskę - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak w sobotę wieczorem pod
pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie odbywa się "Capstrzyk Niepodległości".

*Składając hołd bojownikom walki zbrojnej, pamiętamy również o uczestnikach codziennych zmagań o Polskę - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak w sobotę wieczorem pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie odbywa się "Capstrzyk Niepodległości". *

"Spotykamy się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, by w apelu pamięci wezwać bohaterów walk o Polskę i przywołać historyczne wydarzenia, które decydowały o losach naszego kraju. Pełne wdzięczności myśli kierujemy w stronę żołnierzy i powstańców, którzy są polskimi symbolami patriotyzmu i gotowości do poświęceń dla ojczyzny" - mówił Siemoniak do zgromadzonych.

"Składając hołd bojownikom walki zbrojnej, pamiętamy również o uczestnikach codziennych zmagań o Polskę. Dzięki nim Polska przez 123 lata nieobecności na politycznej mapie świata przetrwała w ojczystym języku, tradycji, kulturze i religii" - przypomniał.

Uroczysty "Capstrzyk Niepodległości" odbywający się w przeddzień Święta Niepodległości połączony jest m.in. z inscenizacją rozbrajania Niemców w 1918 r.

Oprócz ministra Siemoniaka w uroczystościach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego udział wzięli także: szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Przed monumentem marszałka zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, kombatanci oraz harcerze.

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zwykle na trąbce, a także przemarsz - historycznie często z pochodniami - oddziału wojska lub innej organizacji ulicami miasta w przeddzień ważnych uroczystości; często łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt.(PAP)

wmk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)