Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Carlos Fuentes nie żyje. Miał 83 lata

0
Podziel się:

W wieku 83 lat zmarł we wtorek Carlos Fuentes, meksykański
pisarz, eseista, dramaturg i publicysta. Fuentes był w grupie pisarzy, którzy zapoczątkowali modę
na literaturę iberoamerykańską. Przez lata uchodził za pewnego kandydata do literackiej Nagrody
Nobla.

Carlos Fuentes nie żyje. Miał 83 lata
(EAST NEWS/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

W wieku 83 lat zmarł we wtorek Carlos Fuentes, meksykański pisarz, eseista, dramaturg i publicysta. Fuentes był w grupie pisarzy, którzy zapoczątkowali modę na literaturę iberoamerykańską. Przez lata uchodził za pewnego kandydata do literackiej Nagrody Nobla.

O śmierci pisarza jako jeden z pierwszych poinformował na portalu Twitter prezydent Meksyku Felipe Calderon.

_ Głęboko ubolewam nad śmiercią naszego szanowanego i podziwianego Carlosa Fuentesa, wielkiego pisarza i Meksykanina. Niech spoczywa w pokoju _ - napisał.

Chwilę później wiadomość o śmierci literata potwierdziła meksykańska Narodowa Rada Sztuki. Fuentes zmarł we wtorek w szpitalu w stolicy Meksyku.

Jego debiutancka powieść z 1958 roku _ Kraina najczystszego powietrza _ położyła podwaliny pod ogromną popularność literatury iberoamerykańskiej w latach 60. i 70. - fenomen kulturowy, do którego Fuentes przyczynił się na równi z takimi twórcami jak Gabriel Garcia Marquez czy Mario Vargas Llosa.

Czytelnikom na całym świecie znany jest przede wszystkim jako autor powieści: _ Śmierć Artemia Cruz _, monumentalnej _ Terra Nostry _, _ Spokojnego sumienia _ czy wydanej w 2008 roku _ Woli i fortuny _. Na podstawie powieści _ Stary gringo _ powstał film z udziałem Gregory'ego Pecka i Jane Fondy.

W swojej twórczości Fuentes poruszał często temat niespełnionych ideałów rewolucji meksykańskiej z początku XX wieku. Był niezwykle płodnym twórcą, pisał sztuki teatralne, nowele, eseje i komentarze polityczne, współtworzył magazyn literacki. W dniu jego śmierci w druku ukazał się esej o przemianach politycznych we Francji.

Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany. W 1987 roku został laureatem Nagrody Cervantesa, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie literatury w świecie hiszpańskojęzycznym. Uhonorowano go także najwyższym cywilnym odznaczeniem we Francji, Narodowym Orderem Zasługi oraz hiszpańską Nagrodą Księcia Asturii.

Carlos Fuentes urodził się w 1928 roku w rodzinie meksykańskiego dyplomaty. Większość życia spędził poza granicami Meksyku, m.in. Urugwaju, USA, Chile i Argentynie. Na późniejszym etapie życia dzielił czas między domy w Meksyku i w Londynie.

Był dwukrotnie żonaty; przyznawał się też do romansów z aktorkami, m.in. z Jeanne Moreau i Jean Seberg.

Do końca zwlekał z napisaniem autobiografii. _ Odsuwanie od siebie własnej biografii jest jak odsuwanie od siebie śmierci. Napisać autobiografię to jak ryć słowa na własnym nagrobku _ - zwykł mawiać.

Czytaj więcej o sytuacji w Meksyku w Money.pl
Trzęsienia ziemi w Meksyku. Cała seria Najbardziej odczuwalny wstrząs miał siłę 6,3 st. w skali Richtera i nastąpił u południowo zachodnich wybrzeży.
W USA nie ma pracy, Meksykanie wracają Imigracja do Stanów Zjednoczonych z Meksyku uległa znacznemu zahamowaniu. Nie ma tam pracy.
Wulkan się budzi. Szykują ludzi do ewakuacji Prezydent Meksyku zaapelował do mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu wulkanu, by byli gotowi do ewentualnej ewakuacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)