Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBA kontroluje oświadczenia majątkowe Palikota

0
Podziel się

#
dochodzi wypowiedź rzecznika CBA nt. terminu rozpoczęcia kontroli
#

bEgNWltx

# dochodzi wypowiedź rzecznika CBA nt. terminu rozpoczęcia kontroli #

13.09. Warszawa (PAP) - Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę oświadczeń majątkowych posła PO Janusza Palikota - poinformował PAP rzecznik biura Jacek Dobrzyński.

Jak wyjaśnił, kontrola została wszczęta na wniosek warszawskiego urzędu skarbowego. Dodał, że nie może ujawnić co było przyczyną takiej decyzji, gdyż wniosek objęty jest tajemnicą skarbową.

bEgNWltz

Dobrzyński poinformował również, że właśnie z powodu wszczęcia kontroli oświadczeń majątkowych, funkcjonariusze biura poprosili posła Palikota o spotkanie. "Pan Palikot przyszedł na nie z reprezentującym go adwokatem. Funkcjonariusze poinformowali go o wniosku i wręczyli mu upoważnienie do przeprowadzenia kontroli jego majątku" - powiedział rzecznik. Dodał, że zawiera ono m.in. pouczenie o prawach, jakie ma kontrolowana osoba.

"Zgodnie z przepisami prawnymi (chodzi m.in. o ustawę o CBA) CBA może przeprowadzać takie kontrole. W Polsce do składania oświadczeń majątkowych zobowiązanych jest ok. 300 tys. osób. Każda z nich może się liczyć z tym, że jej majątek, na wniosek urzędu skarbowego, będzie sprawdzony przez funkcjonariuszy biura" - podkreślił Dobrzyński.

Dodał, że tylko w ubiegłym roku biuro sprawdziło kilkadziesiąt oświadczeń majątkowych.

W przypadku Palikota kontrola ma objąć oświadczenia z lat 2005-2010. Jak wyjaśnił rzecznik biura, zgodnie z prawem CBA ma na jej przeprowadzenie 3 miesiące, ale można ją przedłużyć do 9 miesięcy.

bEgNWltF

Wniosek o jej przeprowadzenie CBA otrzymało już w lipcu. Jak wyjaśnił rzecznik biura, funkcjonariusze musieli jednak poczekać na wejście w życie znowelizowanej - w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2009 r. - ustawy o CBA. Ponieważ nie nastąpiło to do 3 lipca br. (co wynikało z decyzji TK) a 2 września, CBA przez dwa miesiące miało ograniczone możliwości działania w zakresie przetwarzania danych (te przepisy m.in. zakwestionował Trybunał).

"Nowelizacja weszła w życie. Dała nam możliwość przetwarzania danych, dlatego już w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze biura próbowali skontaktować się z panem Palikotem, by poinformować go o sprawie i rozpocząć kontrolę" - dodał.

Pytany o sprawę rzecznik warszawskiej izby skarbowej Mirosław Kucharczyk powiedział jedynie, że ze względu na tajemnicę skarbową nie może nawet ujawnić czy był wniosek o taką kontrolę.

Sam Palikot poinformował o zaproszeniu go przez funkcjonariuszy CBA podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami w Lublinie. Tłumaczył wówczas, że nie ma pojęcia, dlaczego ma się stawić w biurze, ale po zasięgnięciu opinii prawnika wybierze się do CBA, by dowiedzieć się, "co knują".

bEgNWltG

Po wyjściu ze spotkania z funkcjonariuszami CBA Palikot powiedział dziennikarzom, że powiadomiono go, iż biuro rozpoczęło kontrolę deklaracji majątkowych składanych przez niego w Sejmie. Dodał, że zdziwiły go dwie rzeczy: "że w ogóle mi tego nie powiedziano we wcześniejszych próbach (kontaktu) i że w ogóle robi to CBA, bo do tej pory zwyczajowo jednak było tak, że kontrolą prawdziwości oświadczeń majątkowych posłów zajmuje się urząd skarbowy, izba skarbowa czy urząd kontroli skarbowej".(PAP)

pru/ malk/ jra/

bEgNWlua
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)