Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBA: Mamy uprawnienia do kontrolowanego wręczenia łapówki

0
Podziel się:

Centralne Biuro Antykorupcyjne jest służbą
specjalną państwa, powołaną ustawą i odpowiedzialną m.in. za walkę
z korupcją, jednym z uprawnień CBA jest kontrolowane wręczenie
korzyści majątkowej - powiedział PAP dyrektor gabinetu szefa CBA
Tomasz Frątczak.

*Centralne Biuro Antykorupcyjne jest służbą specjalną państwa, powołaną ustawą i odpowiedzialną m.in. za walkę z korupcją, jednym z uprawnień CBA jest kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej - powiedział PAP dyrektor gabinetu szefa CBA Tomasz Frątczak. *

W ten sposób odniosł się do zarzutów niektórych prawników, że CBA nie powinno prowokować do popełniania przestępstw.

26 czerwca 2007 r. CBA rozpoczęło tajną akcję kontrolowanego wręczenia korzyści majątkowej posłance Beacie Sawickiej - dodał. Frątczak podał, że kurs dla członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa, w którym uczestniczyła Sawicka i na którym poznała - jak się później okazało - agenta CBA, trwał od końca stycznia do końca lutego 2007.

Wcześniej CBA oświadczyło, że "zdecydowanie zaprzecza insynuacjom posłanki Beaty Sawickiej, by funkcjonariusz CBA podający się za biznesmena utrzymywał z nią kontakty o charakterze intymnym" - poinformował PAP rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

Była posłanka PO na specjalnie zwołanej w środę konferencji prasowej powiedziała, że funkcjonariusz "udawał do niej uczucie, prosił o pomoc, był młodym przedsiębiorcą". Płacząc, opowiadała, że w materiałach przedstawionych przez CBA na konferencji prasowej nie pokazano "miłych i czułych sms-ów do niej, listów, przesłanych kwiatów". Jak mówiła, nie powiedziano również tego, że wymieniali upominki związane z imieninami albo z urodzinami.

"Przyznaję, że ten człowiek zafascynował mnie swoją przedsiębiorczością, swoją osobowością. Miał coś w sobie. Był inteligentny, błyskotliwy, uprzejmy, nader uprzejmy" - powiedziała. Przyznała, że chciała mu zaimponować i mówiła czasem rzeczy, które dzisiaj potwierdzają, że chciała być inną osobą, niż jest.

Posłanka zaapelowała do szefa CBA Mariusza Kamińskiego "z błaganiem o to, aby jej nie linczował publicznie i nie doprowadził do utraty życia". Zwróciła się także z prośbą o sprawiedliwy proces i przeprosiła wszystkich, których ta sytuacja mogła dotknąć.

W oświadczeniu przesłanym przez CBA podkreślono, że posłanka - wbrew temu co mówi - składała propozycje korupcyjne nie tylko funkcjonariuszom CBA. Napisano, że "ewidentne dowody" popełnienia przestępstwa przez Sawicką zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej, na której ujawniono nagrania operacyjne dotyczące tej sprawy.

"O wiarygodności Pani Poseł niech świadczy fakt, że do tej pory nie oddała 50 tys. zł pierwszej części łapówki, którą przyjęła 8 września w okolicach Sejmu. Do tej pory Pani Poseł nie zrzekła się immunitetu, czym uniemożliwia podjęcie czynności procesowych przez prokuraturę" - głosi oświadczenie CBA.

Sawicka została zatrzymana przez CBA w momencie przyjmowania łapówki w zamian za pomoc w ustawieniu przetargu na zakup działki na Helu. Została wykluczona z PO i skreślona z listy kandydatów tej partii w wyborach parlamentarnych. Z przedstawionych we wtorek nagrań wynika, że liczyła ona także na robienie interesów w związku ze spodziewaną przez nią po wyborach prywatyzacją w służbie zdrowia.

Sawicka powiedziała w środę, że "nie uchyla się wcale od odpowiedzialności za ten czyn", ale w jej ocenie była to "misternie zaplanowana prowokacja, obliczona na prawie rok czasu". "A jej kulminacja niestety nastąpiła w ostatnich dniach, wtedy kiedy można uderzyć w moją osobę i w moje ugrupowanie, które reprezentowałam, czyli tuż przed wyborami" - mówiła Sawicka.(PAP)

ago/ wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)