Notowania

kontrola cba
06.03.2013 11:50

CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie dot. systemu informatycznego CEPIK

Kontrola wykazała m.in. celowe niestosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych i brak nadzoru MSWiA nad należytym wykonaniem umów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

CBA skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli, jaką przeprowadzono w resorcie spraw wewnętrznych w latach 2005-2011 w sprawie systemu informatycznego CEPiK - poinformował rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

_ - Szef CBA w zawiadomieniu przesłanym do prokuratury poinformował o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez kierownictwo MSWiA w latach 2005-2011 w związku z udzielaniem zamówień publicznych z naruszeniem ustawy o prawie zamówień publicznych - poinformował Dobrzyński . - Z uwagi na podejrzenie świadomego omijania prawa ustawy, informację o sprawie przekazano również do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych _.

Kontrola w MSW trwała dziewięć miesięcy, zakończyła się na początku stycznia. Jak poinformowano na stronie www.cba.gov.pl, agenci sprawdzili wybrane procedury udzielania zamówień publicznych związanych z budową, wdrożeniem i utrzymaniem systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przez jedną z firm informatycznych na rzecz ówczesnego MSWiA.

Według CBA kontrola wykazała m.in. celowe niestosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, brak nadzoru MSWiA nad należytym wykonaniem umów przez wykonawcę oraz naruszenie zasad wydatkowania środków publicznych.

Zdaniem CBA w sposób nieuprawniony wyłączano stosowanie tej ustawy w trakcie realizacji zamówień publicznych. Mogło też dojść do niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez pracowników MSWiA w związku z brakiem nadzoru nad realizacją zamówień. W zawiadomieniu wskazano także na możliwość doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia środkami funduszu CEPiK przez wprowadzenie zamawiającego w błąd co do faktycznego czasu świadczonych usług, a przez to do zawyżenia ich kosztów przez firmę realizującą usługi.

Czytaj więcej o działalności CBA w Money.pl
CBA kontroluje ministerstwo. Czego szuka? Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Urzędnik i inspektor budowlany w rękach CBA Grozi im kara do 10 lat więzienia.
Tagi: kontrola cba, cba, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz