Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: 73 proc. Polaków za dostępem do pracy dla cudzoziemców ze Wschodu

0
Podziel się:

Blisko trzy czwarte Polaków uważa, że należy ułatwić podejmowanie pracy
przez cudzoziemców ze Wschodu, jeżeli do jej wykonania nie ma chętnych Polaków. W ocenie 65 proc.
badanych rząd powinien dążyć do ograniczenia liczby cudzoziemców na rynku pracy - wynika z sondażu
CBOS.

Blisko trzy czwarte Polaków uważa, że należy ułatwić podejmowanie pracy przez cudzoziemców ze Wschodu, jeżeli do jej wykonania nie ma chętnych Polaków. W ocenie 65 proc. badanych rząd powinien dążyć do ograniczenia liczby cudzoziemców na rynku pracy - wynika z sondażu CBOS.

Blisko trzy czwarte ankietowanych (73 proc.) sądzi, że obywatelom Białorusi, Ukrainy i Rosji powinno się ułatwić podejmowanie pracy w naszym kraju, jeżeli nie ma chętnych Polaków. Przeciwnych temu jest 19 proc. respondentów, a 8 proc. nie ma zdania na ten temat.

Respondenci są natomiast przeciwni temu, by rząd dążył do zwiększenia liczby pracowników ze Wschodu. W ocenie 65 proc. ankietowanych należy dążyć do ograniczenia liczby pracowników; według 13 proc. - do zwiększenia; 22 proc. nie ma zdania na ten temat.

Opinie na temat wpływu zatrudniania Białorusinów, Rosjan i Ukraińców na polską gospodarkę są podzielone. Nieznacznie większa grupa badanych uważa, że jest on korzystny niż niekorzystny (39 proc. wobec 36). Pozytywnie oceniany jest natomiast wpływ obywateli tych państw na sytuację przedsiębiorców, którzy ich zatrudniają (73 proc.).

Niemal co drugi (47 proc.) nie potrafi ocenić, czy praca obcokrajowców ze Wschodu jest dla niego korzystna, czy nie. Wśród pozostałych ponad dwukrotnie więcej osób uważa, że jest to raczej niekorzystne niż korzystne (37 proc. do 17 proc.).Blisko dwie trzecie ankietowanych (64 proc.) jest przekonanych, że zatrudnianie cudzoziemców jest niekorzystne dla pracujących Polaków, przeciwnego zdania jest 17 proc. respondentów.

Blisko trzy czwarte ankietowanych (74 proc.) zna cudzoziemca, mieszkającego w Polsce, natomiast 26 proc. nie zna. Zdecydowana większość ankietowanych (81 proc.) akceptuje podejmowanie w Polsce pracy przez obcokrajowców, przy czym połowa (50 proc.) - każdej pracy, a blisko jedna trzecia (31 proc.) - niektórych rodzajów prac. Przeciwny temu jest co siódmy respondent (14 proc.).

Najwięcej ankietowanych zna Ukraińców, pracujących w Polsce (6 proc.). Spośród obywateli państw Unii Europejskiej ankietowani najczęściej znają Niemców (4 proc.), Brytyjczyków (3 proc.). Rzadziej są to Bułgarzy czy obywatele innych państw UE: Grecy, Belgowie oraz mieszkańcy krajów bałkańskich.

Po 2 proc. respondentów zna kogoś pochodzącego z Rosji, z Białorusi albo innych państw byłego ZSRR.

Osobę pochodzącą z krajów arabskich lub azjatyckich zna po 3 proc. respondentów. Wśród obywateli krajów azjatyckich najczęściej wskazywano Wietnamczyków. Nieco mniej badanych (2 proc.) zna mieszkającego w Polsce obywatela Stanów Zjednoczonych.

Około 3 proc. ankietowanych korzystało z płatnej pomocy obcokrajowca, np. przy pracach domowych, remontowych, opiece nad dziećmi lub na budowie.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-13 października 2010 roku na grupie 1035 dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

dom/ itm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)