Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: gorsza ocena wojska i policji, lepiej o sądach i prokuraturze

0
Podziel się:

W marcu CBOS odnotował pogorszenie opinii o działalności większości
instytucji publicznych, w tym wojska i policji, choć w ich przypadku dominują oceny pozytywne.
Polepszyło się zdanie o pracy sądów i prokuratury, choć tu przeważają negatywne opinie.

W marcu CBOS odnotował pogorszenie opinii o działalności większości instytucji publicznych, w tym wojska i policji, choć w ich przypadku dominują oceny pozytywne. Polepszyło się zdanie o pracy sądów i prokuratury, choć tu przeważają negatywne opinie.

Bez poważniejszych zmian w ostatnim półroczu pozostają oceny Kościoła rzymskokatolickiego. Jego działalność dobrze ocenia 57 proc. badanych (od września spadek o 3 punkty), a 29 proc. jest przeciwnego zdania. Pozytywnie o Kościele wyraźnie częściej niż inni wypowiadają się osoby uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu oraz - co w znacznym stopniu z tym związane - najstarsi respondenci, a ponadto badani deklarujący prawicową orientację polityczną - odnotowuje CBOS.

Działalność NSZZ "Solidarność" ocenia dobrze 25 proc., a źle 33 proc. (od grudnia spadek o 6 punktów). Pozytywnie o działalności OPZZ wypowiada się 18 proc., a negatywnie 22 proc. (spadek o 10 punktów). O działalności OPZZ relatywnie częściej dobrze wypowiadają się członkowie takich grup zawodowych, jak pracownicy administracyjno-biurowi i robotnicy niewykwalifikowani - stwierdza CBOS, według którego funkcjonowanie NSZZ "S" częściej niż inni chwalą robotnicy niewykwalifikowani oraz zatrudnieni w usługach. Uznaniu dla tej centrali związkowej sprzyja także duże zaangażowanie respondentów w praktyki religijne.

Niezmiennie negatywne są opinie Polaków o działalności Narodowego Funduszu Zdrowia - 82 proc. ankietowanych jest z niej niezadowolona, a tylko 12 proc. dobrze ocenia funkcjonowanie Funduszu.

O 14 punktów (do 55 proc.) zmniejszyła się grupa pozytywnie oceniających działalność wojska, natomiast wzrosła liczba niemających na ten temat zdania (z 25 proc. do 35 proc.). Odsetek opinii krytycznych wzrósł o 4 punkty, do 10 procent.

Gdy chodzi o wizerunek policji, od września 2012 r. o 11 punktów ubyło osób zadowolonych z pracy policjantów, choć nadal przeważają opinie pozytywne, które wyraża 57 proc. badanych. O 7 punktów - do 29 proc. - przybyło oceniających ją krytycznie.

O działalności Służby Celnej większość Polaków nie potrafi się wypowiedzieć. Wśród pozostałych czterokrotnie częstsze są dobre niż złe opinie o pracy celników (32 proc. wobec 8 proc.).

W marcu CBOS odnotował dalszą poprawę ocen instytucji wymiaru sprawiedliwości, choć nadal przeważają tu opinie negatywne. Od lutego o 3 punkty (do 28 proc.) zwiększyła się grupa pozytywnie wypowiadających się o pracy sądów i w takim samy stopniu (o 3 punkty, do 25 proc.) przybyło zadowolonych z pracy prokuratury. Jednocześnie zmniejszył się odsetek negatywnych opinii o działalności zarówno sędziów (spadek o 4 punkty, do 49 proc.), jak i prokuratorów (spadek o 6 punktów, do 42 proc.). Pracę obu instytucji wyraźnie lepiej niż inni oceniają najmłodsi respondenci.

W ostatnim półroczu ubyło Polaków wypowiadających się z aprobatą o działalności Instytutu Pamięci Narodowej (spadek o 7 punktów, do 39 proc.), zwiększyła się natomiast grupa niemających zdania na temat pracy Instytutu (z 36 proc. do 45 proc.). 16 proc. ankietowanych ocenia działalność IPN negatywnie. Uznanie dla pracy IPN jest najczęstsze wśród najmłodszych badanych, w tym uczniów i studentów, osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu oraz wśród ludzi o prawicowych poglądach politycznych.

Działalność Trybunału Konstytucyjnego trzykrotnie częściej oceniana jest dobrze niż źle (37 proc. wobec 12 proc.), ale - podkreśla CBOS - w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 6 punktów zmniejszyła się grupa pozytywnie wypowiadających się o pracy tej instytucji, a przybyło (o 8 punktów) niemających na jej temat zdania.

O działalności Rzecznika Praw Obywatelskich z uznaniem mówi 37 proc. badanych, a 12 proc. (spadek o 4 punkty) ją krytykuje. Od ostatniego pomiaru we wrześniu 2012 r. wzrósł odsetek niepotrafiących się odnieść do pracy RPO.

33 proc. Polaków (od września spadek o 6 punktów) chwali działalność Najwyższej Izby Kontroli, natomiast 19 proc. (również spadek o 6 punktów) ma o niej złe zdanie. W ostatnim czasie przybyło (o 12 punktów) osób niepotrafiących ocenić pracy NIK.

Pogorszyły się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy opinie o nadawcach telewizyjnych: mniej jest osób pozytywnie oceniających działalność TVN (74 proc., spadek o 5 punktów), Polsatu (73 proc., spadek o 5 punktów) i TVP (71 proc., spadek o 4 punkty). W niewielkim stopniu wzrosła liczba niezadowolonych z TVN (13 proc., wzrost o 3 punkty), natomiast nie zmienił się istotnie poziom negatywnych opinii o telewizji Polsat (11 proc.) oraz TVP (19 proc.).

"Krytycznej ocenie telewizji publicznej i TVN sprzyja wyższe wykształcenie, zamieszkiwanie w największych miastach, a w przypadku TVN również prawicowe poglądy polityczne oraz częsty udział w praktykach religijnych (kilka razy w tygodniu)" - ocenia CBOS.

W tym roku Polacy rzadziej niż w ostatnich latach wypowiadają się z aprobatą o nadawcach radiowych, zwłaszcza o Polskim Radiu (63 proc., od września spadek o 14 punktów), ale także o nadawcach komercyjnych RMF FM (66 proc. ocen pozytywnych, spadek o 8 punktów) i Radiu Zet (62 proc. pozytywnych ocen, spadek o 8 punktów). Radio Maryja dobrze ocenia 21 proc., (spadek o 4 punkty).

CBOS badał zaufanie do instytucji publicznych w dniach 7-13 marca, na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

wkt/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)