Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Polacy rozczarowani wynikami działalności gabinetu Donalda Tuska

0
Podziel się:

Blisko połowa (46 proc.) Polaków
ankietowanych w październiku przez CBOS uważa, że wyniki pracy
rządu są słabsze niż się spodziewano. W porównaniu z lutowym
sondażem CBOS, po trzech miesiącach rządu PO-PSL, liczba
respondentów mówiących o rozczarowaniu wzrosła o 17 pkt. proc.

Blisko połowa (46 proc.) Polaków ankietowanych w październiku przez CBOS uważa, że wyniki pracy rządu są słabsze niż się spodziewano. W porównaniu z lutowym sondażem CBOS, po trzech miesiącach rządu PO-PSL, liczba respondentów mówiących o rozczarowaniu wzrosła o 17 pkt. proc.

40 proc. badanych, o 5 pkt. proc. więcej niż w lutym, uważa, że obecna ekipa rządowa daje sobie radę ze sprawowaniem władzy mniej więcej tak, jak można się było spodziewać.

6 proc. respondentów jest pozytywnie zaskoczonych efektami pracy rządu - wynika z październikowego sondażu CBOS, o 3 pkt. proc. miej niż w lutym.

CBOS zapytał ponadto Polaków o ocenę kompetencji osób pracujących w rządzie. Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) uważa, że obecna ekipa rządowa nie dysponuje wieloma kompetentnymi ministrami. Przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych.

O determinacji rządu Donalda Tuska w przeprowadzaniu reform jest przekonana jedna trzecia (34 proc.) Polaków badanych przez CBOS; 55 proc. uważa, że rząd uchyla się od rozwiązania najważniejszych problemów kraju.

Zdecydowanie najlepiej ocenianą sferą działań rządu jest polityka zagraniczna. 41 proc. ankietowanych uważa, że jest ona dobrze lub bardzo dobrze prowadzona. 34 proc. respondentów stawia rządowi w zakresie polityki zagranicznej ocenę dostateczną, a 10 proc. - niedostateczną.

Najgorzej wypadły oceny efektów pracy rządu w dziedzinie polityki zdrowotnej. Tylko 14 proc. badanych dobrze ocenia działalność rządu w tym zakresie. 37 proc. wystawia polityce zdrowotnej ocenę dostateczną a największa grupa (42 proc.) ocenia ją bardzo krytycznie.

Przewagę sądów negatywnych odnotowano również w odniesieniu do działań rządu w sferze budowy dróg i autostrad oraz przygotowań do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Ocenę niedostateczną w tych dziedzinach wystawiło rządowi odpowiednio 45 proc. i 44 proc. badanych. Jako dobre ocenia tempo budowy infrastruktury drogowej 19 proc. respondentów, a infrastruktury do obsługi Euro 2012 - 10 proc. W obu wypadkach 29 proc. badanych sądzi, że rząd zasługuje na ocenę dostateczną.

Wśród aktywności rządu pozytywnie ocenianych przez respondentów CBOS znalazł się sposób kierowania państwem. 35 proc. Polaków uznaje go za bardzo dobry, dostateczne ocenia starania rządu w tym zakresie 43 proc. ankietowanych, 13 proc. ma do nich poważne zastrzeżenia.

Respondenci CBOS oceniali ponadto działania rządu w zakresie polityki gospodarczej i troski o bezpieczeństwo obywateli. Dobrą ocenę w tych dziedzinach wystawiło gabinetowi Tuska odpowiednio 30 proc. i 29 proc. ankietowanych. Ocenę dostateczną polityce gospodarczej rządu dało 49 proc. a 13 proc. - niedostateczną. Troska o bezpieczeństwa obywateli została oceniona jako dostateczna przez 39 proc. badanych a przez 22 proc. jako niedostateczną.

CBOS poprosił również respondentów o ocenę współpracy między partiami tworzącymi koalicję rządową. O tym, że nie układa się ona dobrze jest przekonanych 45 proc. badanych. Wspólne działania PO i PSL jako dobre i rzeczowe widzi 40 proc. Polaków a 16 proc. nie ma zdania na ten temat.

CBOS zrealizował badanie w dniach od 3 do 7 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1107 dorosłych osób.(PAP)

mzk/ la/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)