Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: według 67 proc. Polaków sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku

0
Podziel się:

W sierpniu wśród Polaków przeważają nastroje pesymistyczne - 67 proc.
uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego
w poniedziałek PAP.

W sierpniu wśród Polaków przeważają nastroje pesymistyczne - 67 proc. uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego w poniedziałek PAP.

Jak podkreślił CBOS, w stosunku do lipca nastroje społeczne właściwie się nie zmieniły. Badania pokazały jedynie minimalny spadek negatywnych ocen warunków materialnych gospodarstw domowych, a z drugiej strony niewielki wzrost niezadowolenia z sytuacji ekonomicznej kraju.

Nadal przeważają wśród Polaków nastroje pesymistyczne; dwie trzecie ankietowanych (67 proc., wzrost od lipca o 1 punkt proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, a jedna piąta (20 proc., wzrost o 2 punkty proc.) wyraża przeciwną opinię.

W porównaniu z lipcem nie zmieniła się także ocena sytuacji politycznej w kraju. Nieco ponad połowa badanych (53 proc., spadek o 2 punkty proc.) określa ją jako złą, jedna trzecia (35 proc., wzrost o 4 punkty proc.) jako przeciętną, a tylko co czternasty respondent (7 proc., spadek o 1 punkt proc.) wyraża zadowolenie z jakości życia politycznego w kraju.

W ostatnim czasie stabilne pozostają także oceny sytuacji gospodarczej. Co ósmy respondent (13 proc., spadek o 1 punkt proc.) postrzega ją pozytywnie, co trzeci (35 proc., spadek o 1 punkt proc.) uważa, że jest przeciętna - ani dobra, ani zła, a prawie co drugi (47 proc., od lipca wzrost o 3 punkty) jest nią rozczarowany.

Niemal takie same jak w lipcu są oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Ponad dwie piąte respondentów (43 proc., spadek o 2 punkty proc.) dobrze ocenia jakość życia swojej rodziny, tyle samo (43 proc., wzrost o 1 punkt proc.) twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie, a tylko co siódmy badany (14 proc., wzrost o 1 punkt proc.) jest w tym względzie niezadowolony.

Niewielkie pozytywne zmiany nastąpiły w ocenie warunków materialnych gospodarstw domowych. Od lipca ubyło respondentów, którzy są z nich niezadowoleni (z 16 proc. do 12 proc.). Tak jak przed miesiącem dwie piąte badanych (41 proc., wzrost o 1 punkt proc.) dobrze ocenia sytuację materialną swojej rodziny, a prawie połowa (47 proc., wzrost o 3 punkty) określa ją jako przeciętną.

Z kolei po lipcowej poprawie nastąpiła stabilizacja ocen sytuacji w zakładach pracy. Ponad połowa pracujących (52 proc., wzrost o 1 punkt proc.) ocenia, że kondycja firm, w których są zatrudnieni, jest dobra, jedna trzecia (32 proc.) określa ją jako przeciętną, a co ósmy (13 proc., spadek o 1 punkt proc.) wyraża niezadowolenie.

Badanie dotyczące prognoz rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku pokazało, że przewidywania te są nieco mniej optymistyczne niż miesiąc temu. Niemal nie zmienił się odsetek badanych prognozujących pogorszenie tej sytuacji (34 proc., wzrost o 1 punkt proc.), jednak ubyło tych, którzy uważają, że się ona poprawi (z 12 proc. do 9 proc.). Nieznacznie wzrosło przekonanie, że sytuacja w Polsce się nie zmieni (51 proc., wzrost o 3 punkty).

W ciągu ostatnich czterech tygodni prognozy sytuacji politycznej w kraju zmieniły się jedynie w stopniu minimalnym, a te dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce oraz poziomu życia rodzin - pozostały takie same. Nieco mniej optymistyczne niż przed miesiącem są przewidywania dotyczące kondycji materialnej gospodarstw domowych respondentów.

Z kolei poczucie stabilności zatrudnienia utrzymało się na poziomie z lipca; obecnie zagrożenie możliwością utraty pracy odczuwa 36 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.). Nieco bardziej pozytywne niż przed miesiącem są opinie o sytuacji na lokalnych rynkach pracy; 33 proc. Polaków (wzrost o 3 punkty proc.) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

bpi/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)