Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: Większość Polaków przeciw udziałowi w misji afgańskiej

0
Podziel się:

Większość Polaków (79 proc.) jest przeciwna udziałowi Polski w misji NATO w
Afganistanie, ponad połowa zdecydowanie (53 proc.). Dezaprobata przeważa niezależnie od poglądów
politycznych. Operację popiera co szósty badany (17 proc.) - wynika z badania CBOS.

*Większość Polaków (79 proc.) jest przeciwna udziałowi Polski w misji NATO w Afganistanie, ponad połowa zdecydowanie (53 proc.). Dezaprobata przeważa niezależnie od poglądów politycznych. Operację popiera co szósty badany (17 proc.) - wynika z badania CBOS. *

Dezaprobata przeważa we wszystkich grupach społeczno-demograficznych, niezależnie od deklarowanych poglądów politycznych i preferencji partyjnych, jednak częstsza jest wśród starszych. Poparcie najczęściej wyrażają respondenci najmłodsi, lepiej wykształceni, zadowoleni z własnej sytuacji materialnej, mieszkańcy dużych miast, zainteresowani bieżącymi wydarzeniami i polityką.

Na pytanie o alternatywę, w której Polacy uczestniczyliby w działaniach stabilizacyjnych, ale nie bojowych, blisko co trzeci respondent (30 proc.) wyrażałby zgodę. Jednak 60 proc. nadal byłaby przeciwna jakiemukolwiek zaangażowaniu polskiego wojska w tę misję. Wariant uczestnictwa w operacji afgańskiej bez prowadzenia działań zbrojnych przekonałby jedną czwartą tych, którzy sprzeciwiają się obecnie zaangażowaniu Polski w misję ISAF.

Od zeszłego roku nie zmienił się odsetek badanych (71 proc.), którzy wątpią, by działania NATO przyczyniły się do zaprowadzenia pokoju w Afganistanie. Przekonanie o skutecznym wpływie na stabilizację wyraża co szósty ankietowany - 16 procent.

Ponad połowa respondentów (56 proc.) wyraża obawę przed atakami terrorystycznymi jako możliwą konsekwencją udziału Polski w operacji ISAF. Częściej żywią taką obawę osoby starsze, mieszkańcy wsi, o wykształceniu zasadniczym, najmniej zarabiające.

CBOS przypomina, że we wczesnej fazie operacji NATO w Afganistanie, w latach 2001-02, opinie Polaków o udziale w niej polskich żołnierzy były stosunkowo równo podzielone, w niektórych badaniach poparcie przeważało nad dezaprobatą. Od trzech lat zdecydowana większość respondentów jest przeciwna tej misji. Istotnej przyczyny takiego nastawienia CBOS upatruje w braku oznak poprawy sytuacji w Afganistanie.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadziło 4-11 listopada na 999-osobowowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

brw/ bos/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)