Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centralne Biuro Antykorupcyjne zajmie siedzibę UKIE

0
Podziel się:

(dochodzi informacja od dyrektora biura pełnomocnika rzadu ds.
utworzenia CBA)

(dochodzi informacja od dyrektora biura pełnomocnika rzadu ds. utworzenia CBA)

2.3.Warszawa (PAP) - Obecna siedziba Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) przy Al. Ujazdowskich 9 w Warszawie może wkrótce zmienić gospodarza. Według informacji PAP, budynkiem UKIE zainteresowani są twórcy nieistniejącego jeszcze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA).

Według różnych źródeł zbliżonych do rządu, wyprowadzka UKIE z budynku położonego tuż przy siedzibie premiera i jego Kancelarii miałaby się odbyć już w połowie kwietnia. Ale ostateczny termin zależeć będzie od postępów w pracach nad włączeniem UKIE do MSZ i nowelizacją ustawy o Komitecie Integracji Europejskiej. Rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski ocenia, że ustawa powinna być przyjęta w maju bądź czerwcu, ale trwają już prace nad nową strukturą ministerstwa.

MSZ planuje "fuzję" z Urzędem. Ma to być "alians myśli inżynieryjnej UKIE z myślą polityczną MSZ" - tłumaczył kilka tygodni temu minister SZ Stefan Meller na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Zapowiadał, że krok ten przyniesie wymierne oszczędności w administracji.

Według rozmówców PAP, jedną z osób przygotowujących "fuzję" jest nowopowołana podsekretarz stanu w UKIE Ewa Ośniecka-Tamecka. Jest ona także typowana na następczynię sekretarza stanu w MSZ, obecnego szefa UKIE Jarosława Pietrasa, gdyby ten zdecydował się przyjąć propozycję objęcia stanowiska wiceministra finansów.

W czwartek premier Kazimierz Marcinkiewicz potwierdził informacje "Gazety Wyborczej", że Pietras rozważa przejście do resortu finansów. Sam minister odmawia komentarzy w tej sprawie. Jego współpracownicy mówią, że Pietras chce mieć czas na podjęcie decyzji.

Choć decyzje jeszcze nie zapadły, plany twórców CBA wobec siedziby UKIE mogą nieco skomplikować przygotowania do połączenia Urzędu z MSZ. "Niektórzy pracownicy UKIE zaczynają przechodzić do MSZ, ale pojawia się problem z miejscem - mówi PAP Dobrowolski. - Pojawił się nowy element - CBA i to skomplikowało nam przestrzeń lokalowo-biurową".

Według niego, trochę wolnego miejsca jest jeszcze w nowym budynku przy ul. Litewskiej. "Natomiast przeniesienie wszystkich pozostałych (z UKIE) do budynków przy Al. Szucha i ulicy Litewskiej jest chyba technicznie niemożliwe. Musimy znaleźć jeszcze jakieś rozwiązanie" - powiedział rzecznik.

P.o. dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Opracowania Programu Zwalczania Nadużyć w Instytucjach Publicznych Mariusza Kamińskiego Tomasz Frątczak powiedział PAP, że rozważanych jest kilka lokalizacji siedziby CBA, ale nie ma jeszcze ostatecznych decyzji.

Biuro pełnomocnika szuka budynku o powierzchni biurowej ok. 5 tys. m kw. i znajdującego się obecnie w zasobach skarbu państwa.

"Sprawa nie jest zamknięta, zmienia się dynamicznie. Oglądaliśmy już kilka takich miejsc, ale nawet, gdy były już pewne wskazania, że ma to być ten budynek, okazywało się, iż z innych względów nie nadaje się na siedzibę Biura" - powiedział Frątczak.

W Sejmie rozpoczęły się już prace nad projektem ustawy powołującej CBA. Projekt trafił do specjalnej podkomisji. Biuro ma być nową służbą specjalną państwa, ma ścigać korupcję, zwalczać przestępstwa godzące w interesy ekonomiczne państwa, czy sprawdzać oświadczenia majątkowe osób publicznych. Ma zatrudniać około 500 osób.

CBA będzie podlegać premierowi. Pierwszym szefem zostanie obecny sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu Mariusz Kamiński. (PAP)

ago/ awi/ bba/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)