Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Centrum Hewelianum ogłosiło konkurs AstroCamera 2011

0
Podziel się

Konkurs fotograficzny AstroCamera 2011 został ogłoszony z okazji 400.
rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego centrum nauki - poinformowało Centrum
Hewelianum w Gdańsku.

bCYZbDud

Konkurs fotograficzny AstroCamera 2011 został ogłoszony z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego centrum nauki - poinformowało Centrum Hewelianum w Gdańsku.

Rocznica urodzin Heweliusza przypadła 28 stycznia 2011 roku. "Z uwagi na tę wyjątkową datę Centrum Hewelianum zaplanowało szereg wydarzeń skupiających się wokół zagadnień astronomicznych. Inauguracją Obchodów Roku Jana Heweliusza w Centrum Hewelianum jest ogłoszenie Konkursu Astrofotograficznego AstroCamera 2011" - czytamy w komunikacie Centrum Hevelianum.

W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy miłośnicy astronomii i astrofotografii podzielający pasje Jana Heweliusza.

bCYZbDuf

Astrofotografia to jedna z dziedzin fotografii, zajmująca się utrwalaniem - przy użyciu różnego rodzaju urządzeń rejestrujących obraz - obiektów strefy niebieskiej. Chodzi tu zarówno o obiekty Układu Słonecznego (planety, Księżyc, komety, meteory) jak również obiekty głębokiego nieba (gromady gwiazd, galaktyki, mgławice itp.).

Konkurs trwa od 28 stycznia do 22 kwietnia 2011 roku. Wyniki będą ogłoszone do końca maja 2011 roku.

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie pokonkursowej, której odsłonięcie nastąpi w połowie 2011 roku. Wystawa będzie zlokalizowana w malowniczej scenerii Fortu Góry Gradowej - na drodze prowadzącej na interaktywną wystawę stałą z dziedziny fizyki i astronomii "Energia, Niebo i Słońce". Planowane jest także przeprowadzenie warsztatów astrofotograficznych oraz wydanie prestiżowego albumu, w którym zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia oraz sylwetki ich autorów.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

bCYZbDul

Centrum Hewelianum działa przy Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostce budżetowej Gminy Miasta Gdańska. Powstało w wyniku realizacji przez Miasto Gdańsk strategicznego Programu Hewelianum, którego celem jest rewitalizacja terenu Fortu Góry Gradowej i przywrócenie go na turystyczną mapę miasta.

Centrum Hewelianum jest miejscem adresowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych, gdzie można kreatywnie poznawać, uczyć się i wypoczywać. W celu popularyzacji nauki wykorzystywane są interaktywne i multimedialne wystawy przybliżające wiedzę z zakresu fizyki i astronomii oraz historii. Różnorodną ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne oraz cykliczne warsztaty i wykłady popularnonaukowe.(PAP)

aol/ krf/ tot/

bCYZbDuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)