Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przeciwne komisjom śledczym w sprawie dziennikarzy

0
Podziel się:

10.3.Warszawa (PAP) - Centrum Monitoringu Wolności Prasy (CMWP)
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo sprzeciwiło się w
piątek powołaniu w Sejmie komisji śledczych, które miałyby
sprawdzać rzetelność wykonywania przez dziennikarzy ich zawodu.

10.3.Warszawa (PAP) - Centrum Monitoringu Wolności Prasy (CMWP) Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo sprzeciwiło się w piątek powołaniu w Sejmie komisji śledczych, które miałyby sprawdzać rzetelność wykonywania przez dziennikarzy ich zawodu.

Oświadczenie Centrum w tej sprawie przekazał PAP dyrektor CMWP SDP Miłosz Marczuk.

W czwartek PiS zapowiedziało złożenie w Sejmie projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej "do zbadania naruszeń wolności słowa, mediów i dziennikarzy oraz prawa społeczeństwa do rzetelnej informacji w latach 1990-2006".

W projekcie uchwały w sprawie powołania komisji podkreślono, że do jej zadań należałoby m.in. "wyjaśnienie okoliczności inspirowania przez służby specjalne przekazów medialnych naruszających ład demokratyczny".

Także PO chce powołania komisji śledczej, ale w sprawie domniemanej inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej". "Newsweek" opisał bowiem akta śledztwa sprzed pięciu lat, wszczętego na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Według tygodnika, "kazali oni tropić dziennikarzy +Rzeczpospolitej+" Annę Marszałek i Bertolda Kittela.

"Uważamy, że (...) wnioski w tej sprawie są rozgrywką polityczną i nie mają nic wspólnego z intencją poprawy jakości pracy mediów" - zaznaczył w oświadczeniu Centrum Marczuk.

Dodał, że fakt współpracy dziennikarzy ze służbami specjalnymi "w praktyce jest nieweryfikowalny" - ponieważ "obowiązujące prawo nie pozwala na przekazanie przez służby informacji o osobach, które z nimi współpracują". "Na jakim materiale mieliby się zatem oprzeć posłowie, którzy zasiedliby w takich komisjach?" - czytamy w oświadczeniu.

Centrum odniosło się także do zapowiedzi PiS, że komisja zajmie się również "sprawdzeniem związków +wielkiego biznesu+, grup lobbingowych, jak również +aferzystów+ i przestępców ze źródłami finansowania mediów oraz ich wpływu na ukazujące się w mediach przekazy".

Podkreśliło, że kwestiami tymi powinien zajmować się w normalnym trybie wymiar sprawiedliwości.

"Uważamy, że jedynym efektem prac komisji byłoby kreowanie atmosfery pomówień wobec osób, które w latach 1990-2006 zajmowały się dziennikarstwem" - brzmi oświadczenie Centrum Monitoringu Wolności Prasy. (PAP)

pru/ plo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)