Notowania

wiadomości
01.08.2011 15:13

Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz - bliżej realizacji

Muzeum Auschwitz-Birkenau przejęło teren po bazie PKS w Oświęcimiu, położony w bezpośredniej bliskości placówki, na którym powstanie Centrum Obsługi Odwiedzających były niemiecki obóz - poinformował w poniedziałek Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.

Podziel się
Dodaj komentarz

Muzeum Auschwitz-Birkenau przejęło teren po bazie PKS w Oświęcimiu, położony w bezpośredniej bliskości placówki, na którym powstanie Centrum Obsługi Odwiedzających były niemiecki obóz - poinformował w poniedziałek Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.

Bartyzel poinformował, że pierwsze prace przy tworzeniu nowego Centrum mają szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku. W pierwszym etapie planuje się przebudowę i adaptację dawnego budynku rzeźni i mleczarni obozowej. Drugi obejmuje budowę hotelu i przejść podziemnych, które połączą centrum z byłym obozem Auschwitz I. Całość ma szanse być gotowa do 2012 roku. Koszt prac wstępnie szacowany jest na co najmniej kilkanaście milionów złotych.

Bartosz Bartyzel przypomniał, że Muzeum kupiło teren bazy PKS w 2008 roku dzięki nadzwyczajnej pomocy finansowej resortu kultury. Choć znajduje się on w bezpośredniej bliskości byłego obozu macierzystego Auschwitz, ale zarazem poza strefą ochronną muzeum.

Centrum obsługi wzniesione zostanie według projektu krakowskiej pracowni KKM Kozień Architekci, która w połowie ubiegłego roku zwyciężyła w konkursie. "Jego założeniem było opracowanie kompleksowego rozwiązania, czyli: centrum obsługi, hotelu i parkingu z pełną infrastrukturą. Wpłynęło 30 prac. Zwycięska firma w przeszłości wykonała między innymi projekt Muzeum Ziemi Przemyskiej oraz budynku Radia Koszalin" - informował w połowie lipca 2010 roku rzecznik Muzeum Auschwitz Jarosław Mensfelt.

Całość kompozycji oraz proponowany przez zwycięską firmę charakter architektury wytwarza nastrój spokoju i skupienia, niezbędny w zespole muzealnym o takiej specyfice.

Jarosław Mensfelt przypomniał, że przeniesienie obsługi odwiedzających w nowe miejsce umożliwi stworzenie nowej wystawy wstępnej w poobozowym budynku, który obecnie pełni funkcje recepcyjne. "Celem ekspozycji będzie przekazanie odwiedzającym niezbędnej wiedzy z historii lat 30. XX wieku, rozwoju nazizmu, propagandy i systemu totalitarnego, wreszcie wybuchu wojny i polityki niemieckiej na okupowanych ziemiach Polski" - powiedział.

Przed wybuchem II wojny światowej na miejscu, w którym powstanie nowe Centrum, usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, gdzie 22 listopada 1940 roku Niemcy rozstrzelali 40. Polaków. Była to pierwszą egzekucja przez rozstrzelanie w obozie.

Od 1941 r. teren byłej żwirowni przeznaczono na budowę rzeźni obozowej i mleczarni. Rozbudowa obiektów trwała sukcesywnie do 1943 r. Rzeźnia miała za zadanie zaopatrywanie załogi SS i obozu w mięso i wyroby wędliniarskie. W pobliżu mieściły się ogródki warzywne dla SS, warsztat samochodowy, a część terenu użytkowano jako pole uprawne roślin paszowych.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów. W 1947 roku na terenie byłego Auschwitz I oraz byłego Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je około 1,3 miliona osób. (PAP)

szf/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz