Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cenzurę popiera 40 proc. młodych ludzi z trzech krajów arabskich

0
Podziel się

40 procent młodych mieszkańców Libanu, Zjednoczonych Emiratów
Arabskich (ZEA) oraz Jordanii popiera zwiększenie cenzury w internecie - wynika z badań
opublikowanych w czwartek w internetowym wydaniu magazynu "Arabian Business".

bEhwUxpN

40 procent młodych mieszkańców Libanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) oraz Jordanii popiera zwiększenie cenzury w internecie - wynika z badań opublikowanych w czwartek w internetowym wydaniu magazynu "Arabian Business".

W przeprowadzonym przez Uniwersytet Amerykański w Bejrucie badaniu udział wzięło 2744 uczniów szkół średnich oraz studentów z trzech państw arabskich.

40 procent z nich sądzi, że treści umieszczane w internecie powinny być cenzurowane, a według ośmiu procent przepytanych, "w internecie powinny zostać wprowadzone ograniczenia lub internet powinien być całkowicie zabroniony".

bEhwUxpP

Jednak 52 procent popiera całkowite zniesienie ograniczeń lub uważa, że zawartość sieci powinna być cenzurowana w mniejszym stopniu.

Jak pisze "Arabian Business", niepokojące jest, że młodzi "ufają nowym mediom i nie martwi ich prywatność ani groźba nadzoru". Zdecydowana większość z nich podpisuje się prawdziwym nazwiskiem w internecie.

Tylko 39 procent uważa, że rząd używa internetu, by kontrolować młodych ludzi.

Władze ZEA cenzurują dostęp do sieci - przede wszystkim do stron pornograficznych oraz niektórych witryn zawierających treści polityczne.

bEhwUxpV

W niedzielę władze tego państwa ogłosiły, że od 11 października do odwołania niemożliwe będzie wysyłanie SMS-ów i e-maili oraz korzystanie z internetu za pośrednictwem telefonów multimedialnych BlackBerry.

Zaszyfrowane dane wysyłane są z aparatów BlackBerry na zagraniczne serwery, co uniemożliwia rządowi ich monitorowanie.

W ślad za ZEA poszła Arabia Saudyjska, która od najbliższego piątku ograniczy możliwość używania smartfonów Blackberry. Władze w Rijadzie twierdzą, że brak możliwości kontrolowania komunikacji odbywającej się za pomocą tych aparatów stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa ze strony terrorystów. (PAP)

jhp/ mc/

bEhwUxpW

6735269

bEhwUxqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)