Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chadam: chcemy spotkać się z KE ws. interkonektora z Litwą

0
Podziel się:

W listopadzie Gaz-System chce spotkać się z Komisją Europejską ws. budowy
interkonektora, który połączyłby polską sieć gazową z litewską - powiedział w czwartek PAP prezes
Gaz-Systemu Jan Chadam. Spółka liczy na dofinansowanie tego projektu ze środków UE.

W listopadzie Gaz-System chce spotkać się z Komisją Europejską ws. budowy interkonektora, który połączyłby polską sieć gazową z litewską - powiedział w czwartek PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Spółka liczy na dofinansowanie tego projektu ze środków UE.

"Zakończyliśmy prace nad studium wykonalności dla połączenia gazowego Polska-Litwa. W poniedziałek spotykamy się z Litwinami, z zarządem Lietuvos Dujos. Chcemy uzgodnić formę prezentacji tego studium wykonalności. Chcielibyśmy w listopadzie spotkać się w tej sprawie z Komisja Europejską" - zaznaczył.

Dodał, że rozmawiał na ten temat już wstępnie z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem. "To jest projekt, który bardzo interesuje Komisję Europejską, ponieważ ma likwidować +wyspy energetyczne+ w UE. Dla nas jest to projekt o tyle ważny, bo to nie tylko interkonektor i nie trzeba go kojarzyć tylko z Litwą i innymi krajami bałtyckimi, ale też jako element rozwoju wewnętrznego systemu gazowego Polski. Jeszcze w tym roku powinniśmy mieć jakieś ważne sygnały dotyczące tego, czy i w jakim tempie ten projekt będzie realizowany" - zaznaczył.

We wrześniu br. Chadam powiedział, że liczy na dofinansowanie tego projektu ze środków UE, w wysokości 40-50 proc. jego kosztów. Jego zdaniem gazociąg łączący Polskę z Litwą może kosztować ok. 800-900 mln zł. To głównie koszt ułożenia 365 km rury, która połączyłaby centralną Polskę z litewską granicą. Wybudowanie gazociągu dałoby szanse skorzystania z budowanego w Świnoujściu terminalu LNG przez kraje północno-wschodniej części Europy - Litwę, Łotwę, Estonię czy Finlandię.

Zdaniem Gaz-Systemu, połączenie Polska-Litwa może być jednym z elementów strategii zintegrowania rynków energetycznych krajów położonych w rejonie Morza Bałtyckiego, poprzez utworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych, tzw. Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wyznaczonych przez Unię Europejską. Jego realizacja ma m.in. zakończyć izolację krajów bałtyckich od europejskiego rynku energii.

W lipcu Komisja Europejska przyznała 425 tys. euro pomocy finansowej na analizy dla planowanego gazociągu Polska - Litwa. Celem projektu było przeprowadzenie analizy technicznej, ekonomicznej, finansowej i środowiskowej dla planowanego połączenia. (PAP)

Łukasz Osiński

luo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)