Notowania

partie
14.06.2011 07:52

Chcą odbudować SdPl. Na razie się kłócą

Bogdan Lewandowski, wybrany 12 czerwca na p.o. szefa partii, zapowiada nowy program ugrupowania i odtworzenie struktur.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

** *Dotychczasowy szef SdPl Wojciech Filemonowicz nie uznaje decyzji o wykluczeniu go z partii. *

Z rozmówz politykami SdPl wynika, że partia ma obecnie dwa nieuznające się wzajemnie kierownictwa: Lewandowskiego i Filemonowicza. Według polityków ugrupowania, spór rozstrzygnie prawdopodobnie dopiero sąd rejestrowy, skierowanie do którego swoich wniosków zapowiedziały obie strony.

Konwent SdPl nie udzielił wotum zaufania Filemonowiczowi i 5 innym członkom zarządu. Zwołał też kongres partii, który ma się odbyć nie później niż dwa miesiące po jesiennych wyborach parlamentarnych. W przerwie obrad konwentu zebrał się dodatkowo sąd partyjny SdPl, który postanowił o wykluczeniu z partii jej szefa.

Filemonowicz, który kwestionuje prawomocność tej decyzji, poinformował, że wpłynęło do niego już kilka wniosków o ukaranie uczestników niedzielnego konwentu. Według niego działacze partii ze Świętokrzyskiego domagają się m.in. zawieszenia szefa Rady Politycznej SdPl Marka Borowskiego. - _ Oczywiście nie za sam fakt brania udziału w "spotkaniu towarzyskim o charakterze politycznym", tylko za podjęte tam decyzje i upublicznienie ich, bo to szkodzi wizerunkowi SdPl _ - zaznaczył Filemonowicz. Poinformował też, że zamierza w tym tygodniu zwołać posiedzenie zarządu SdPl, który ma omówić sytuację w partii.

W jego opinii, posiedzenie konwentu było tylko _ spotkaniem towarzyskim _, ponieważ wcześniej - w minioną środę i sobotę - dwukrotnie zebrał się zarząd SdPl, który odwołał konwent i przesunął go na 10 lipca. Zarząd ponadto zawiesił w prawach członków partii: wiceszefa SdPl Bartosza Dominiaka, sekretarza generalnego Eugeniusza Fijałkowskiego i kwestora krajowego Monikę Wac. Następnie wybrał nowe osoby na ich miejsca. W sobotnim zebraniu, które odbyło się w Krakowie, uczestniczył notariusz.

Dominiak, Lewandowski i Borowski uważają jednak, że żadne decyzje podjęte na ubiegłotygodniowych zebraniach zarządu nie są prawomocne. Według nich, na środowym spotkaniu nie było bowiem wymaganego statutowo kworum, a sobotnie nie zostało prawidłowo zwołane.

Lewandowski - były poseł SdPl i SLD, znany m.in. z prac w komisji śledczej w sprawie Rywina - chciałby odbudować SdPl organizacyjnie i programowo. - _ Przez wiele ostatnich miesięcy partia tkwiła w zastoju - przewodniczącego albo nie było, albo zajmował się innymi sprawami. Trzeba więc przerwać ten okres chaosu, bezradności, braku programowości i koncentrowaniu się tylko na tym, kto ma być na listach _ - podkreślił nowy szef SdPl.

Jego zdaniem, odbudowy wymagają przede wszystkim zaniedbane przez Filemonowicza i jego ludzi struktury partyjne. - _ Mam już pierwsze sygnały, że ludzie, którzy od nas odeszli, teraz, po tych zmianach ponownie chcieliby wstąpić w nasze szeregi. To daje mi bardzo dużo optymizmu _ - powiedział Lewandowski.

P.o. szefa Socjaldemokracji zamierza również rozpocząć prace nad nowym programem partii tak, by był on gotowy do kongresu. - _ Program każdej partii trzeba od czasu do czasu aktualizować w stosunku do określonej sytuacji. Czas nie stoi w miejscu - pojawiają się nowe zjawiska w obszarze gospodarczym, społecznym i trzeba zwrócić na nie uwagę _ - zaznaczył lider Socjaldemokracji.

Przekonywał też, że jest obecnie na scenie politycznej przestrzeń do działania dla takiej partii jak SdPl. - _ Myślę, że jest na naszej scenie politycznej miejsce na partię polityczną usytuowaną gdzieś między PO a SLD _ - ocenił Lewandowski.

Nowy szef Socjaldemokracji chciałby też w najbliższym czasie spotkać się z liderem SLD Grzegorzem Napieralskim. Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita nie widzi przeszkód, by do takiej rozmowy doszło. _ Jesteśmy w stanie spotykać się i rozmawiać o lewicy z każdym _ - powiedział Kalita.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t97352.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/borowski;emeryci;nie;straca;na;reformie,86,0,798294.html) Borowski: Emeryci nie stracą na reformie Polityk SDPL nie chciał wskazać zwycięzcy wczorajszej debaty. Zastrzegł jednak, że w kwestii OFE popiera rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t138344.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/warszawa;zamiast;pochodu;wiec;opzz,102,0,821350.html) Warszawa: Zamiast pochodu wiec OPZZ Zdaniem związkowców obecnie więcej jest powodów do protestu niż świętowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t97468.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ambitny;plan;sld;chca;wygrac;wybory,164,0,744356.html) Ambitny plan SLD. Chcą wygrać wybory Celem jest przestać być opozycją - zapowiada wiceszef klubu SLD Marek Wikiński.
Tagi: partie, sdpl, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz