Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny i Tajwan wystawią wspólnie pejzażowe arcydzieło

0
Podziel się:

Chiny i Tajwan wystawią wspólnie pejzażowe arcydzieło chińskiego
malarstwa z czasów mongolskiej dynastii Juan (1279-1368), które wyszło spod pędzelka Huanga
Gongwanga - poinformowała z Tajpej chińska agencja Xinhua.

Chiny i Tajwan wystawią wspólnie pejzażowe arcydzieło chińskiego malarstwa z czasów mongolskiej dynastii Juan (1279-1368), które wyszło spod pędzelka Huanga Gongwanga - poinformowała z Tajpej chińska agencja Xinhua.

Zwój z pejzażem "Siedziby ludzkie w górach Fu Chun" uległ częściowemu zniszczeniu w XVII wieku. Zachowana większa jego część, licząca koło 7 m długości, przechowywana jest w Muzeum Pałacowym w Tajpej. Krótsza, półmetrowa część - na kontynencie w prowincji Czeciang (Zhejiang). To jeden z najsłynniejszych zwojów w chińskiej historii, zaliczany do szczytowych osiągnięć malarstwa tuszem uprawianego przez chińskich urzędników i poetów.

Huang Gongwang (1269-1354) był jednym z czterech najwybitniejszych malarzy swojej epoki, znany również pod pseudonimem Dachi Daoren (Głupi Taoista). Malarstwem na poważnie zajął się dopiero mając 50 lat, po zakończeniu kariery urzędniczej. W 1347 roku zamieszkał w górach Fu Chun na brzegu rzeki o tej samej nazwie w prowincji Czeciang i tam malował otaczające go widoki, odrzucając współczesne sobie konwencje pejzażowe. Wywarł wielki wpływ na rozwój chińskiego malarstwa w kilku następnych wiekach.

Wystawa z jego słynnym pejzażem otwarta zostanie najpierw na Tajwanie w lipcu przyszłego roku - powiedział dyrektor Muzeum Pałacowego Chou Kung-shin po spotkaniu z gubernatorem prowincji Czeciang Lu Zushanem. Gubernator wyraził nadzieję, że Tajpej podejmie też starania o to, by analogiczna wystawa odbyła się w Czeciangu. Wyjaśnił, że znacznie łatwiej na początek przewieźć krótszą część zwoju.

Kiedy chiński premier Wen Jiabao zasugerował w marcu, by łącznie pokazać obie części malowanej czarnym tuszem panoramy, na Tajwanie wyraźnie wzrosło zainteresowanie tym dziełem.

Muzea z kontynentalnych Chin i Tajwanu zorganizowały pierwszą wspólną wystawę w Tajpej w zeszłym roku. Pokazano na niej dzieła i pamiątki z czasów cesarza Yongzhenga (1678-1735) z mandżurskiej dynastii Qing, który skonsolidował cesarską władzę i administrację. Wystawa przyciągnęła 700 tys. zwiedzających, w tym jedną trzecią z Chin.(PAP)

klm/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)