Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny i UE powróciły do rozmów, Pekin nie życzy sobie ingerencji w swoje sprawy

0
Podziel się:

Unijni i chińscy liderzy
obiecali sobie w środę w Pradze wspólne działania dla redukcji
emisji gazów cieplarnianych i ożywienia handlu. Pekin ostrzegł
jednocześnie przed ingerowaniem w swoje sprawy wewnętrzne.

Unijni i chińscy liderzy obiecali sobie w środę w Pradze wspólne działania dla redukcji emisji gazów cieplarnianych i ożywienia handlu. Pekin ostrzegł jednocześnie przed ingerowaniem w swoje sprawy wewnętrzne.

Rozmowy w Pradze świadczą o tym, że Unia Europejska i Chiny wróciły do rozmów o interesach pięć miesięcy po tym, jak Pekin odwołał spotkanie na szczycie z powodu spotkania prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z dalajlamą, duchowym przywódcą Tybetańczyków.

"Podczas szczytu wymieniliśmy poglądy na to, jak walczyć z międzynarodowym kryzysem finansowym (...) mamy świadomość, że ważne jest, byśmy pracowali razem" - powiedział na konferencji prasowej chiński premier Wen Jiabao (wym. Wen Cia-pao).

Podkreślił, że niemożliwe jest, by kilka krajów lub grupa potęg rozwiązała wszystkie globalne problemy.

"Niektórzy mówią, że sprawami światowymi mogą kierować tylko Chiny i USA, lecz uważam taki pogląd za błędny i bezpodstawny" - wskazał.

Jak powiedział, fakt, iż podróżował dziesięć godzin do stolicy Czech na dwugodzinny szczyt i natychmiast wraca, świadczy o tym, że Pekin pragnie, by stosunki z Unią nie były niczym obciążone.

Wen zaapelował do Unii o złagodzenie restrykcji na eksport do Chin towarów wyprodukowanych z użyciem wysokich technologii i przyznanie Chinom statusu gospodarki rynkowej, o co Pekin zabiega od 2003 roku.

Chiński premier zaznaczył, że dla prowadzenia współpracy strategicznej między Unią a Pekinem najważniejsze są wzajemny szacunek i niemieszanie się w swoje sprawy wewnętrzne.

UE ze swej strony podkreśliła, że kwestie praw człowieka pozostaną główną częścią przyszłych rozmów z Chinami. Prezydent Czach Vaclav Klaus, którego kraj pełni w tym półroczu przewodnictwo w Unii, oświadczył, że ta sprawa jest "czymś, co w Europie uważamy za bardzo ważne".

W praskim spotkaniu wziął udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manueal Barroso. Strony ustaliły, że kolejne spotkanie na szczycie odbędzie się w drugim półroczu, tym razem w Pekinie. (PAP)

mmp/ kar/

6027 4642 4864 6452

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)