Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny mają swój pierwszy lotniskowiec i nie zawahają się go użyć

0
Podziel się:

Chinom zależy na posiadaniu lotniskowców, by zyskać przewagę na morzu wobec licznych sporów terytorialnych z sąsiadami.

Chiny mają swój pierwszy lotniskowiec i nie zawahają się go użyć
(PAP/EPA)

Pierwszy chiński lotniskowiec, który wczoraj wypłynął w rejs próbny, może być wykorzystany w przypadku konfliktu terytorialnego z którymś z sąsiadów - ocenia autor artykułu zamieszczonego na stronach zarządzanych przez chińskie ministerstwo obrony.

_ - Po co mielibyśmy go budować, gdybyśmy nie mieli ani odwagi ani nie byli gotowi użyć tego lotniskowca w razie konfliktu terytorialnego? _ - pyta Guo Jianyue, dziennikarz gazety wydawanej przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą w opinii opublikowanej w internecie.

_ - Wybudowaliśmy lotniskowiec, by skutecznie bronić praw i interesów Chin. Będziemy bardziej pewni siebie i bardziej zdeterminowani, by bronić naszej integralności terytorialnej, mając lotniskowce _ - dodaje.

Chińskie władze próbują uzasadnić rolę, jaką ma spełniać ich pierwszy lotniskowiec, który jako typ broni nie współgra z ich oficjalną doktryną nieingerencji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t154331.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwszy;chinski;lotniskowiec;wyplynal;w;morze,3,0,889091.html) Chińczycy pokazali swoją dumę. Zobacz ich pierwszy lotniskowiec
Lotniskowiec nazwany _ Shi Lang _ to były radziecki okręt o nazwie _ Wariag _, który po rozpadzie ZSRR nigdy nie został ukończony. Pod koniec lat 90. Chiny kupiły go od Ukrainy. Władze w Pekinie zapewniały, że po modernizacji ma on służyć do celów szkoleniowych. _ Shi Lang _ ma około 300 metrów długości i 73 metry szerokości. Napędzają go silniki konwencjonalne.

Według niepotwierdzonych informacji, Chińczycy budują w stoczni w Szanghaju całkowicie własny lotniskowiec, a może nawet dwa.

Również zdaniem obserwatorów, Chinom zależy na posiadaniu lotniskowców, by zyskać przewagę na morzu wobec licznych sporów terytorialnych z sąsiadami. W ostatnich miesiącach ponownie rozgorzał chińsko-wietnamski spór o archipelagi małych wysp, Paracelskich i Spratlay. Pod dnem morskim wokół tych niewielkich skrawków lądów i raf kryją się duże złoża ropy naftowej i gazu.

W środę Waszyngton wyraził swoje zaniepokojenie z powodu budowy przez Chiny lotniskowca i wezwał Chiny do większej przejrzystości ich armii i _ wyjaśnienia swojej potrzeby posiadania takiego sprzętu _.

Sytuacja w Chinach. Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t87483.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;zanotowaly;rekordowy;eksport;jednak;nadciagaja;chmury,79,0,889167.html) USA oburzone Chinami: Sztuczna stymulacja Nadwyżka znacznie przekracza prognozy ekonomistów, którzy spodziewali wyniku rzędu 26 mld dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t89811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;chinach;najwyzsza;od;ponad;trzech;lat,27,0,888603.html) Chiński rząd w opałach. Najgorzej od 3 lat Inflacja w Chinach wzrosła do 6,5 proc., osiągając najwyższy wskaźnik od 37 miesięcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t130871.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trudna;sytuacja;chin;beda;naciskac;na;usa,210,0,887506.html) Trudna sytuacja Chin. Będą naciskać na USA? Dolary stanowią 70 procent chińskich rezerw walutowych o wartości 3,2 bln dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)