Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: Odkrycie gazu łupkowego w Syczuanie

0
Podziel się:

Chińska państwowa spółka paliwowa CNPC znalazła gaz łupkowy co
najmniej w 20 miejscach w Syczuanie w południowo-zachodnich Chinach - powiedział w czwartek jej
przedstawiciel. Według niego z każdego można uzyskać 10 tys. metrów sześciennych gazu dziennie.

Chińska państwowa spółka paliwowa CNPC znalazła gaz łupkowy co najmniej w 20 miejscach w Syczuanie w południowo-zachodnich Chinach - powiedział w czwartek jej przedstawiciel. Według niego z każdego można uzyskać 10 tys. metrów sześciennych gazu dziennie.

Wypowiadający się anonimowo przedstawiciel CNPC nie ujawnił, czy odwierty przeprowadziła sama CNPC, czy też są one wspólnym przedsięwzięciem z Royal Dutch Shell. Wcześniej przedstawiciel partnera Shella, PetroChina (oddział CNPC), informował o pozytywnych wynikach z odwiertów dwóch szybów Shella.

Jak podała CNPC w internetowym biuletynie federacji chińskich firm naftowych i chemicznych (CPCIF), z dwóch próbnych odwiertów, które mają pomóc w ocenie wielkości złóż i opłacalności eksploatacji gazu łupkowego w Syczuanie, uzyskano dobre wyniki.

"Jeśli Shellowi powiedzie się z wydobyciem gazu z pilotażowego odwiertu w złożu Fushun-Yongchuan, będzie to dobry znak, że firmie tej udało się przezwyciężyć techniczne i geologiczne wyzwania" - powiedział Thomas Grieder, ekspert ds. energii na obszarze Azji i wybrzeży Pacyfiku.

Chiny jak dotąd nie rozpoczęły komercyjnego pozyskiwania gazu z łupków, ale we współpracy z Shellem i innymi zagranicznymi spółkami pracują nad ulepszeniem własnej technologii wydobycia. Jednocześnie chińskie spółki energetyczne inwestują w złoża poza granicami kraju.

Według ocen amerykańskiego Urzędu Informacji Energetycznej Chiny mają około 36 bln metrów sześciennych gazu łupkowego nadającego się do wydobycia. Są to największe znane zasoby tego surowca. Dla porównania jego złoża w USA ocenia się na około 23,4 bln metrów sześciennych.

Technologie wydobywania ropy i gazu z głębokich pokładów łupków, tańsze niż w przeszłości, budzą obawy o potencjalny koszt dla środowiska naturalnego za względu na proces szczelinowania hydraulicznego - pisze agencja AP.

Technologia szczelinowania polega na wtłaczaniu pod ziemię wody z chemikaliami i piasku i może prowadzić do zanieczyszczenie wód, czy to gruntowych czy to powierzchniowych, ponieważ przepracowany płyn szczelinujący składowany jest w miejscu wiercenia i często odparowywany do atmosfery. Przy głębokim szczelinowaniu zużywanych jest średnio 15 mln litrów płynu na odwiert.

Oprócz możliwości zanieczyszczenia wód, kontrowersyjna technika szczelinowania hydraulicznego może też powodować trzęsienia ziemi w okolicy odwiertów, jak wykazały niedawno badania sfinansowane przez korporację Cuadrilla Resources.

Prowincja Syczuan leży w środkowym odcinku wielkiego pasa sejsmicznego; skrajem gór Sino-Tybetańskich (Hengduan Shan) otaczających od zachodu Kotlinę Syczuańską przebiega uskok tektoniczny. Co roku prowincję nawiedzają trzęsienia ziemi. (PAP)

klm/ ap/

10359725 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)