Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 03:44

Chiny: Premier wzywa do zwiększenia krajowej konsumpcji

Premier Chin Wen Jiabao wezwał w poniedziałek w parlamencie do zwiększenia krajowej konsumpcji w celu utrzymania rosnącej gospodarki chińskiej w momencie, gdy zagraniczne rynki wciąż pozostają słabe.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Chin Wen Jiabao wezwał w poniedziałek w parlamencie do zwiększenia krajowej konsumpcji w celu utrzymania rosnącej gospodarki chińskiej w momencie, gdy zagraniczne rynki wciąż pozostają słabe.

W przemówieniu inaugurującym doroczną sesję plenarną Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Jiabao zapowiedział, że rząd planuje wzrost gospodarczy na poziomie 7,5 proc.

Według chińskiego premiera, zwiększenie spożycia krajowego jest "kluczowe" dla przyszłości Chin.

Jiabao zapowiedział również zwiększenie wydatków na opiekę społeczną, wzrost dochodów dla osób o średnich i niskich zarobkach, rozszerzenie zakresu udzielania kredytów konsumenckich, czy podniesienie subsydiów do rolnictwa. Blisko 50 proc. liczącej 1,3 miliarda populacji Chin mieszka na terenach wiejskich, zależnych od rolnictwa.

Jednym z celów jest również utworzenie 9 milionów nowych miejsc pracy w miastach. Dla porównania w zeszłym roku utworzono ich aż 12,21 milionów.

Chiny chcą także kontynuować restrukturyzację przemysłową, "rozbić monopole" i "zachęcić kapitał prywatny do wejścia w sektor kolejowy, energetyczny, telekomunikacyjny, szkolnictwo i opiekę medyczną" - mówił Wen Jiabao.

Sesja plenarna chińskiego parlamentu potrwa 10 dni i jest to ostatnia sesja przed zaplanowanym na jesień zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który ma wynieść do władzy nowe pokolenie przywódców.

Według opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu Banku Światowego i rządowego think tanku z Pekinu Development Research Center, Chinom potrzebna jest nowa strategia gospodarcza, skoncentrowana na redukowaniu wpływów państwa w biznesie i wolnorynkowych reformach.

Autorzy raportu prognozują, że do 2015 r. wzrost gospodarczy Chin zwolni z obecnych 9 proc. do 5 lub 6 proc., reformy stają się zatem pilne. Obecnie w rządzącej partii komunistycznej toczy się debata na temat kierunków rozwoju gospodarki kraju. (PAP)

cyk/

10927224 10927191 10927191 10927256

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz