Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny stają się największym odbiorcą irackiej ropy

0
Podziel się:

Chiński gigant naftowy CNPC prowadzi negocjacje w sprawie zakupu 60 proc.
udziałów w jednym z największych pól naftowych Iraku, Zachodnia Kurna 1. Firma nie potwierdza
oficjalnie transakcji wycenianej na 50 mld dolarów, podał ogólnokrajowy dziennik Zhonguo Ribao.

Chiński gigant naftowy CNPC prowadzi negocjacje w sprawie zakupu 60 proc. udziałów w jednym z największych pól naftowych Iraku, Zachodnia Kurna 1. Firma nie potwierdza oficjalnie transakcji wycenianej na 50 mld dolarów, podał ogólnokrajowy dziennik Zhonguo Ribao.

Zapytany przez media urzędnik China National Petroleum Corp (CNPC) nie potwierdził ani sumy negocjacyjnej, ani żadnych innych szczegółów dotyczących sprzedaży 60 proc. udziałów przez amerykański Exxon Mobil Corp, które w ślad za oświadczeniem rządu irackiego podał w tym tygodniu Reuters.

Anonimowy informator, mający stały kontakt z zarządem CNPC powiedział Zhonguo Ribao, że koncern już od poprzedniego roku jest bardzo zainteresowany kupnem udziałów w irackiej Zachodniej Kurnie 1, a obecne milczenie władz spółki spowodowane jest wielkim znaczeniem tej transakcji.

Poinformował on również, że CNPC w listopadzie 2008 podpisało umowę z irackim Ministerstwem Ropy Naftowej na eksploatację pola naftowego Al-Ahdab, gdzie zdobyło odpowiednie doświadczenie funkcjonowania w warunkach irackich.

Zasoby jednego z największych w Iraku pól naftowych, Zachodnia Kurna 1, oceniane są na 10 do 15 mld baryłek, a dzienną wydajność szacuje się na 1 mln baryłek.

Obecnie największy chiński koncern naftowy CNPC prowadzi trzy projekty w Iraku - na polach naftowych w Al-Ahdab, Rumaila i Halfa, a jego łączna dzienna produkcja wynosi 1,6 mln baryłek, co stanowi około połowy irackiego wydobycia ropy naftowej.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), plany irackie przewidują wydobycie rzędu 6 mln baryłek dziennie w 2020 r. i ponad 8 mln baryłek w 2035.

Według prognoz MAE Chiny staną się największym odbiorcą irackiej ropy i będą również systematycznie zwiększać swoje inwestycje w infrastrukturę wydobywczą.

Szef MAE, Fatih Birol uważa, że ponad połowa irackiej ropy będzie wysyłana do Chin.

Eksperci chińscy uważają, że inwestowanie w Iraku jest nadal niebezpieczne ze względu na nieustabilizowaną sytuację polityczną.

"Wiele dobrych i bezpiecznych zasobów ropy naftowej na świecie jest opanowanych przez globalne koncerny, a więc chińskie firmy nie mają dużego wyboru i muszą inwestować w projekty ryzykowne", stwierdził Lin Boqiang, dyrektor Chińskiego Centrum Badań Ekonomicznych Energii na Uniwersytecie Xiamen.

Chińskie zużycie ropy naftowej osiągnęło w 2012 r. wysokość około 480 mln ton (około 575 mln baryłek), z czego 207,5 mln ton wydobyto w kraju. Produkcja krajowa w ub.r. wzrosła w stosunku do roku 2011 o 1,9 proc., podała Chińska Federacja Logistyki i Zaopatrzenia.

Według danych CNPC, największe wydobycie prowadzone jest obecnie na polu naftowym w Chongqingu, w którym ulokowano ostatnio duże inwestycje i gdzie do 2015 r. produkcja ma wzrosnąć do poziomu 50 mln ton rocznie.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)