Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
22.10.2009 08:10

Chiny: Wzrost gospodarczy nabiera impetu

Spektakularne przyspieszenie jest efektem pakietu stymulacyjnego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Chińska gospodarka powiększyła się w III kwartale zgodnie z przewidywaniami o 8,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku - podał urząd statystyczny w Pekinie. *

Zdaniem ekonomistów jest już niemal pewne, że w skali całego roku chiński Produkt Krajowy Brutto wzrośnie o 8 proc., co władze w Pekinie obrały sobie za cel.

Dane makroekonomiczne za III kwartał pokazują, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki wyraźnie przyspiesza. W I kwartale PKB powiększył się bowiem tylko o 6,1 proc., najmniej od dekady, a w II o 7,9 proc. W rezultacie, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wzrost gospodarczy sięgnął 7,7 proc.

Pomógł pakiet rządowy

Spektakularne ożywienie w największej wschodzącej gospodarce świata to przede wszystkim skutek działań Pekinu, który załamanie w eksporcie zrekompensował pakietem stymulacyjnym o wartości 4 bln juanów (około 1,6 bln złotych), przeznaczonym głównie na inwestycje infrastrukturalne.

Zbyt duża zależność wzrostu gospodarczego od rządowych inwestycji wielu ekonomistów jednak niepokoi. - _ Chińska gospodarka będzie się szybko rozwijała jeszcze przez pół roku, może rok. Pytanie jednak, co się stanie za półtora roku, co wówczas będzie motorem wzrostu? _ - zastanawia się Stephen Green, ekonomista z banku Standard Chartered.

Chinom grozi _ bańka finansowa _?

_ - Dostrzegam ryzyko, że chińskie władze nie będą chciały albo nie będą potrafiły agresywnie zaostrzyć polityki fiskalnej i pieniężnej, co może poskutkować bańką na rynkach finansowych _ - ocenił Sun Mingchun, główny ekonomista ds. Chin w banku Nomura.

Jak wskazuje agencja Reutera, rola Chin w światowej gospodarce w związku z kryzysem zdecydowanie wzrosła. USA oraz Europa wychodzą z recesji bardzo wolno i nie jest wykluczone, że powrót do tempa wzrostu sprzed kryzysu zajmie im wiele lat.

W tej sytuacji światowa gospodarka będzie musiała w większym stopniu opierać się na konsumpcji w Chinach, która rośnie w szybkim tempie. Sprzedaż detaliczna w ciągu roku do końca września zwiększyła się tam o 15,5 proc. w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami.

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz