Notowania

chlebowski
26.01.2009 14:46

Chlebowski: sprawa Bogdana Klicha powinna być wyjaśniona

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że opisana przez "Rzeczpospolitą" sprawa ministra obrony Bogdana Klicha powinna być wyjaśniona, a ewentualne konsekwencje szybko wyciągnięte.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że opisana przez "Rzeczpospolitą" sprawa ministra obrony Bogdana Klicha powinna być wyjaśniona, a ewentualne konsekwencje szybko wyciągnięte.

Według poniedziałkowej "Rzeczpospolitej", Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, PKN Orlen - kontrolowane przez Skarb Państwa firmy - dofinansowały działalność fundacji Instytut Studiów Strategicznych, której jednym z założycieli jest Bogdan Klich.

Sponsorowane przez te spółki imprezy, odbyły się już po objęciu przez Klicha stanowiska szefa resortu obrony narodowej - pisze "Rzeczpospolita". Klich szefem resortu obrony został 15 listopada 2007 r., następnego dnia zrezygnował z funkcji prezesa ISS, ale formalnie został z niej odwołany dopiero na początku stycznia 2008 r. Na stanowisku prezesa fundacji zastąpiła go żona - Anna Szymańska-Klich.

"Na pewno te kwestie trzeba sprawdzić. Trzeba wyjaśnić, czy decyzje o ewentualnym sponsorowaniu fundacji zapadały, gdy Klich był konstytucyjnym ministrem, czy znacznie wcześniej. Tego typu informacje muszą być zawsze dobrze sprawdzone, a ewentualne konsekwencje szybko wyciągnięte" - powiedział Chlebowski w poniedziałek na konferencji prasowej.

O sprawie instytutu pisał wcześniej "Nasz Dziennik". Według gazety założony przez Klicha Instytut Studiów Strategicznych - bez przetargu - otrzymał zlecenie na organizację konferencji eksperckiej towarzyszącej nieformalnemu spotkaniu ministrów obrony państw NATO organizowanemu w Krakowie.

Przedstawiciele MON informowali w zeszłym tygodniu, że resort nie powierzył nikomu obsługi spotkania ministrów obrony. Jak podkreślali, wybór ISS na organizatora konferencji eksperckiej jest niezależną decyzją NATO.

Klich zapewniał z kolei w rozmowie z PAP, że "resort nie ma żadnych związków formalnych ani finansowych z Instytutem Studiów Strategicznych". "Instytut, który jest organizacją non profit - był dotowany przez moich poprzedników - m.in. Radosława Sikorskiego i Aleksandra Szczygło. Przeze mnie nie był, nie jest i - do ostatniego dnia mojego urzędowania - nie będzie, bo postawiłoby mnie to w bardzo trudnej sytuacji" - podkreślił Klich.

Dodał, że MON dotuje "mnóstwo różnych instytucji pozarządowych", ale "zakaz dotyczy tylko jednej - mianowicie Instytutu Studiów Strategicznych".

Zarzuty "Naszego Dziennika" odpierała też wówczas dyrektor ISS Paulina Gas. "Udało się nam zdobyć zaufanie i renomę dotychczasową, wieloletnią działalnością. Często organizujemy tego typu przedsięwzięcia; co roku przygotowujemy przynajmniej po jednej konferencji z zakresu bezpieczeństwa transatlantyckiego, polityki wschodniej i polityki dotyczącej Unii Europejskiej" - powiedziała PAP. (PAP)

Tagi: chlebowski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz