Notowania

chodorkowski
31.05.2011 12:45

Chodorkowski wygrał z Rosją w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu Michaiła Chodorkowskiego po jego aresztowaniu w roku 2003. Zasądził na jego rzecz 10 tys. euro za szkody moralne i 14,5 tys. kosztów sądowych.

Trybunał w Strasburgu odrzucił jednak inną skargę, wskazującą na motywy polityczne aresztowania i procesu Chodorkowskiego.

Chodorkowski, niegdyś najbogatsza osoba w Rosji, finansował partie opozycyjne i, jak pisze Associated Press, był uważany za potencjalne polityczne zagrożenie dla ówczesnego prezydenta Władimira Putina. Sympatycy Chodorkowskiego twierdzili, że oskarżenie go o defraudację i unikanie płacenia podatków było karą za działalność, będącą wyzwaniem dla Kremla.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za uzasadnioną skargę, m.in. na "nieludzkie i uwłaczające godności człowieka warunki przetrzymywania go w areszcie śledczym, a także w sali sądowej podczas przesłuchań". Trybunał strasburski doszedł do wniosku, że wobec Chodorkowskiego dopuszczono się naruszeń szeregu zasad europejskiej konwencji o prawach człowieka.

Chodorkowski pierwotnie został skazany na osiem lat wiezienia w roku 2005. W drugim procesie w roku 2010 skazano go i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediewa na 13 lat więzienia z zaliczeniem na poczet kary tej już odbytej.

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Libiediew złożyli wnioski o przedterminowe zwolnienie warunkowe - poinformowała w poniedziałek agencja ITAR-TASS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t127691.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chodorkowski;ubiega;sie;o;zwolnienie,181,0,841653.html) Chodorkowski ubiega się o zwolnienie Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski oraz jego partner biznesowy Płaton Libiediew, odbywający karę 13 lat wiezienia, złożyli wnioski o przedterminowe zwolnienie warunkowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;kontratakuje;donosi;na;sedziow,235,0,831211.html) Chodorkowski kontratakuje. Donosi na sędziów Były rosyjski magnat naftowy złożył doniesienie na sędziów i prokuratorów, którzy zajmowali się jego sprawą.
Tagi: chodorkowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz