Notowania

pomnik
10.02.2010 13:15

Chopin z pomnika w Łazienkach na znaczku

Twarz Fryderyka Chopina z pomnika w warszawskich Łazienkach znajdzie się na okolicznościowym znaczku pocztowym, wydanym z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora - poinformował PAP rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Twarz Fryderyka Chopina z pomnika w warszawskich Łazienkach znajdzie się na okolicznościowym znaczku pocztowym, wydanym z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora - poinformował PAP rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski. *

"Przy realizacji tego projektu moim zamysłem było przedstawienie wybitnego pianisty i kompozytora w sposób dynamiczny, w pełnym głębokich emocji akcie twórczym. Najlepszą inspiracją okazał się jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków Warszawy, pomnik Chopina stojący w Parku Łazienkowskim. Przedstawia on odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Dużą rolę odegrało oświetlenie rzeźby" - opowiadała autorka znaczka Marzanna Dąbrowska.

Na samym znaczku wykadrowana jest jedynie twarz pomnikowego Chopina. Natomiast na bloku, w którym znaczek będzie sprzedawany kolekcjonerom, widać popiersie artysty na tle podświetlonych gałęzi wierzby.

Znaczkowi towarzyszyć będzie okolicznościowy okrągły stempel z datą 22 lutego 2010. Jest to data 200. urodzin kompozytora i również dzień emisji znaczka. Tzw. datownik pierwszego dnia obiegu będzie używany tego dnia na Poczcie Głównej w Warszawie. Korespondencja opatrzona znaczkami z Chopinem będzie stemplowana właśnie tym datownikiem. Chętni klienci będą mogli poprosić o ostemplowanie nim także listów z innymi znaczkami.

Na stemplu jest napis "Rok Fryderyka Chopina", obramowanie datownika to klawiatura fortepianu i data. Po 22 lutego poczta nie będzie już używała tego datownika, ale będzie można go kupić jako ciekawostkę filatelistyczną.

Dodatkowy okolicznościowy datownik został przygotowany przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Ma on datę 26 lutego 2010, bo na ten dzień planowane jest otwarcie w muzeum wystawy polskich i zagranicznych kolekcji filatelistycznych związanych z Chopinem. Środek okrągłego stempla to portret artysty i napis CHOPIN 2010. W obramowaniu, obok daty, napisano: 200. Rocznica urodzin; MPiT; wystawa; Wrocław 1. Właśnie urząd pocztowy Wrocław 1, czyli Poczta Główna w tym mieście, będzie 26 lutego stemplował tym datownikiem korespondencję klientów. Później stempla będzie używało muzeum, np. do stemplowania pamiątkowych kart osób odwiedzających wystawę.

Znaczek z okazji 200. rocznicy urodzin to nie jedyny polski znaczek z Chopinem. W przeszłości było ich wiele. Jak podaje poczta, był to np. znaczek z kompozytorem w 1947 r. w serii 8-znaczkowej "Kultura polska", według projektu znanego i cenionego grafika Stefana Żochowskiego. Inne przykłady to znaczki wydane w 1955 r. z okazji V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, projektu artysty Kazimierza Podlasieckiego oraz z okazji 150. rocznicy urodzin pianisty, w 3-znaczkowej serii wg projektów artysty Stefana Małeckiego. (PAP)

ula/ ls/

Tagi: pomnik, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz