Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chopinowskie preludia Krauzego - na festiwalu "Chopin i jego Europa"

0
Podziel się:

Preludia Fryderyka Chopina w zmienionej kolejności i w opracowaniu na
zespół instrumentów będzie można usłyszeć na wtorkowym koncercie w ramach festiwalu "Chopin i jego
Europa" w Warszawie. Będzie to polskie prawykonanie kompozycji Zygmunta Krauzego.

bEswTVXF

Preludia Fryderyka Chopina w zmienionej kolejności i w opracowaniu na zespół instrumentów będzie można usłyszeć na wtorkowym koncercie w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa" w Warszawie. Będzie to polskie prawykonanie kompozycji Zygmunta Krauzego.

"Utwór Zygmunta Krauzego stanowi jego autorską reinterpretację preludiów Chopina. Usłyszymy je częściowo w oryginale, wykonywane przez Wojciecha Świtałę, oraz w opracowaniu na zespół instrumentów, w wykonaniu Nederlands Blazers Ensemble" - powiedział PAP dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński.

Świtała wykona część preludiów w zmienionej kolejności. Reszta preludiów w opracowaniu Krauzego zostanie wykonana w różnych wariantach obsady. Całość utworzy cykl złożony z 36 części.

bEswTVXH

Koncert odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Twórczość Krauzego postrzegana jest jako niepowtarzalna. Kompozytor nigdy nie związał się z żadnym ruchem twórczym. W latach 60. nie należał do polskiej awangardy, lecz rozwijał własną, tzw. muzykę unistyczną. Jej koncepcję zaczerpnął z malarstwa Władysława Strzemińskiego - kompozytor chciał, aby muzyka nie posiadała kontrastów, napięć i punktów kulminacyjnych w tradycyjnym rozumieniu.

Zygmunt Krauze jest autorem kilku oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych. Współpracował też z architektami tworząc muzykę przestrzenną, którą prezentowano w Polsce, Austrii i Francji.

W zeszłym roku opera "Polieukt" Krauzego otrzymała nagrodę Związku Krytyków Francuskich za najlepszą kreację sezonu 2011/2012. Sztuka na motywach tragedii Pierre'a Corneille'a powstała na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Autorami libretta do "Polieukta" są Alicja Choińska i Jorge Lavelli.

bEswTVXN

Akcja "Polieukta" rozgrywa się w Armenii w czasie, kiedy kraj ten przyjmował chrześcijaństwo. Tytułowa postać to szlachcic żonaty z córką gubernatora Armenii. Pod wpływem swojego przyjaciela, a zarazem kochanka, Nearka, Polieukt przyjmuje chrześcijaństwo i staje się żarliwym adeptem nowej wiary. Kompozytor, chcąc przywołać klimat Armenii z III w., sięgnął m.in. po staroarabski instrument o nazwie ud.

  1. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" rozpoczął się w czwartek, potrwa do 1 września.

Polska Agencja Prasowa ma patronat medialny nad festiwalem.(PAP)

mce/ mrt/ mow/

bEswTVYi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)