Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chorwacja: Będzie druga tura wyborów prezydenckich

0
Podziel się

Chorwacka Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w
poniedziałek po północy, że ubiegający się o stanowisko prezydenta burmistrz Zagrzebia Milan Bandic
- kandydat niezależny oraz kandydat opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Ivo
Josipović będą musieli stanąć do wyborczej dogrywki.

bEjbSQWJ

Chorwacka Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek po północy, że ubiegający się o stanowisko prezydenta burmistrz Zagrzebia Milan Bandic - kandydat niezależny oraz kandydat opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Ivo Josipović będą musieli stanąć do wyborczej dogrywki.

Po zliczeniu niemal wszystkich głosów komisja poinformowała, że lewicowy kandydat Josipović zdobył 32,4 proc. poparcia, a burmistrz Bandic otrzymał 14,8 proc. głosów.

Ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył 50-procentowego poparcia, 10 stycznia odbędzie się druga tura wyborów.

bEjbSQWL

Josipović, jest doktorem prawa i muzykiem.

Obaj kandydaci opowiadają się za członkostwem Chorwacji w Unii Europejskiej, co Zagrzeb pragnie zrealizować w roku 2012.

Prezydent w Chorwacji pełni funkcje raczej reprezentacyjne. Jego głos ma znaczenie w polityce zagranicznej oraz kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i obronności, nie ma jednak prawa weta.

Ogółem w niedzielnych wyborach startowało 12 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było 4,4 mln ludzi, w tym 400 tys. Chorwatów mieszkających poza granicami, głównie w Bośni i Hercegowinie.

bEjbSQWR

Wyraźna porażka rządzącej partii konserwatywnej - komentuje agencja AP - sygnalizuje niezadowolenie Chorwatów z nieudolności rządu w rozwiązywaniu problemów wynikłych z kryzysu ekonomicznego oraz sięgającej wysokich kręgów politycznych korupcji. (PAP)

mmp/ ap/ fit/

5381912

bEjbSQXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)