Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja obiecuje Komisji Europejskiej zmianę przepisów w sprawie ENA

0
Podziel się:

Chorwacja zapewniła Komisję Europejską, że zmieni przepisy dotyczące
Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) tak, by były zgodne z prawem unijnym. Mimo to KE szykuje
ewentualne sankcje, gdyby Chorwacja nie spełniła obietnic.

Chorwacja zapewniła Komisję Europejską, że zmieni przepisy dotyczące Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) tak, by były zgodne z prawem unijnym. Mimo to KE szykuje ewentualne sankcje, gdyby Chorwacja nie spełniła obietnic.

Chodzi o chorwacką ustawę, zgodnie z którą ENA nie można wykorzystywać do ścigania podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 2002 rokiem. Media sugerowały, że ustawa ma uchronić przed ekstradycją do Niemiec byłego agenta tajnej policji w dawnej Jugosławii Josipa Perkovicia, podejrzanego w związku z zamordowaniem w 1983 roku w Bawarii, na południu RFN, chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Durekovicia. Dlatego ustawę nazywano nawet "lex Perković".

Kwestionowane przez KE przepisy Chorwacja przyjęła na trzy dni przed wstąpieniem do Unii Europejskiej 1 lipca bieżącego roku. Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding zarzucała rządowi w Zagrzebiu, że "zawiódł zaufanie krajów UE, które ratyfikowały traktat akcesyjny Chorwacji".

Rzeczniczka Reding, Mina Andreeva, powtórzyła w środę, że KE jest zaniepokojona zmianami w chorwackim prawie, ograniczającymi stosowanie ENA. "To nie jest zgodne z prawem UE i stwarza zagrożenie dla funkcjonowania europejskiego obszaru sprawiedliwości, dlatego Komisja przygotowuje odpowiednie środki zgodnie z artykułem 39 traktatu akcesyjnego Chorwacji, by zapewnić zgodność przepisów ENA w Chorwacji z prawem UE" - zaznaczyła rzeczniczka.

Zgodnie z art. 39 traktatu akcesyjnego UE z Chorwacją w razie poważnego naruszenia przez ten kraj unijnego prawa mogą być zastosowane wobec niego "odpowiednie środki". Jak sugerowała w wywiadach prasowych komisarz Reding, mogłoby to oznaczać nawet zawieszenie unijnych funduszy dla tego kraju i "dostarczyłoby amunicji" tym, którzy uważają, że Chorwacja nie jest gotowa do przystąpienia do strefy Schengen. Chorwacja mogłaby też zostać objęta specjalnym mechanizmem raportowania, tak jak Rumunia i Bułgaria, które mają problemy z wdrażaniem reform w niektórych dziedzinach.

Andreeva potwierdziła jednocześnie, że we wtorek wieczorem komisarz Reding otrzymała list od chorwackiego ministra sprawiedliwości Orsata Miljenicia, w którym wyraził on chęć zmiany przepisów i zapewnienia ich zgodności z prawem UE. "Przewodniczący KE Jose Barroso otrzymał podobne zapewnienie od premiera Chorwacji (Zorana Milanovicia) wczoraj wieczorem" - poinformowała.

"Komisja z zadowoleniem wita to konstruktywne podejście i jest obecnie w kontakcie z chorwackimi władzami, aby wyjaśnić ich intencje i sprawdzić, czy te pozytywne polityczne intencje będą poparte szybkimi krokami ustawodawczymi" - powiedziała rzeczniczka.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ az/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)