Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chorwacja ratyfikowała umowę graniczną ze Słowenią

0
Podziel się:

Umowa odblokowuje starania Zagrzebia o członkostwo w UE.

Chorwacja ratyfikowała umowę graniczną ze Słowenią
(Damien Smith/CC/Flickr)

Parlament Chorwacji ratyfikował porozumienie o przekazaniu do międzynarodowego arbitrażu sprawy sporu granicznego ze Słowenią. Umowa odblokowuje starania Zagrzebia o członkostwo w UE, hamowane przez spór z Lublaną.

_ - Jeśli nie przyjmiemy teraz tego porozumienia, żadne następne pokolenie nie zdoła osiągnąć dla Chorwacji korzystniejszej ugody _ - przekonywała przed głosowaniem premier Jadranka Kosor.

Główna partia opozycyjna, socjaldemokratyczna, która wcześniej wyrażała zastrzeżenia, ostatecznie poparła umowę i większość jej deputowanych głosowała za porozumieniem.

Chorwacja ma nadzieję na sfinalizowanie rozmów akcesyjnych z UE w 2010 roku.
Porozumienie zostało podpisane 4 listopada przez Kosor oraz premiera Słowenii Boruta Pahora, po czym miało być ratyfikowane przez parlamenty obu stron.

Zgodnie z umową spór o przebieg granicy u wybrzeży Adriatyku po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku rozstrzygnie międzynarodowy arbitraż, a oba kraje podporządkują się jego decyzji.

Słowenia, która w 2004 roku weszła do UE jako ostatnia dotąd z byłych republik jugosłowiańskich, od grudnia blokowała chorwackie rozmowy akcesyjne. Tłumaczyła to tym, że przedłożona przez Zagrzeb dokumentacja związana ze wstąpieniem do UE przesądzała z góry sprawę granicy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)