Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja w ue
09.07.2011 15:04

Chorwacja za dwa lata wejdzie do UE

Według wicepremiera Waldemara Pawlaka Chorwacja daje bardzo dobry przykład, jak budować rynek i demokrację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Chorwacja prawdopodobnie podczas polskiej prezydencji podpisze traktat akcesyjny i za dwa lata przystąpi do wspólnoty - mówił na konferencji _ Szczyt Chorwacja 2011 _ szef chorwackiej dyplomacji Gordan Jandroković. *

Dyskusja o sytuacji UE po przyjęciu do niej Chorwacji i przyszłych wyzwaniach zdominowała spotkanie przedstawicieli władz państw bałkańskich i członkowskich Unii w chorwackim Dubrovniku. Polskę reprezentował wicepremier Waldemar Pawlak.

Zdaniem szefa chorwackiej dyplomacji jego kraj nigdy nie zwątpił w konieczność integracji. Podkreślił, że perspektywa wejścia do Unii już zmieniła Chorwację i życie jej obywateli. Według wicepremiera Waldemara Pawlaka, Chorwacja dała przykład jak budować rynek, demokrację i wartości. Ponadto wskazał, że wśród celów Unii powinna znaleźć się dalsza współpraca z krajami bałkańskimi oraz rozwój Partnerstwa Wschodniego, a także powstanie strefy wolnego handlu z Ukrainą. Pawlak przypomniał, że Polska ma trzy priorytety prezydencji: integrację, bezpieczeństwo i otwartość Europy. Jak mówił, w obecnych trudnych czasach potrzeba więcej integracji, bo Unia tworzy wspólnotę dla rozwoju.

W jego opinii Chorwacja, która jest krajem stabilizującym region i dającym poczucie bezpieczeństwa powinna być w Unii. - _ Ważne jest, że proces rozszerzenia Unii postępuje dynamicznie. To będzie dawało nową bezpieczną przestrzeń dla Europejczyków w wymiarze bezpieczeństwa _ - powiedział Pawlak.

O partnerstwie Wschodnim, w tym zbliżeniu UE z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją mówił również minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt. Jego zdaniem, układ o wolnym handlu z Ukrainą powinien być gotowy do końca tego roku, zaś w 2013 roki całe Bałkany powinny być już na różnych etapach integracji.

Z kolei szef węgierskiej dyplomacji Janos Martonyi stawiał pytania o wyzwania, przed jakimi stanie Unia, po przyjęciu Chorwacji i rozpoczęciu procesów integracji innych państw bałkańskich. Wskazywał na sytuację w Afryce Północnej i wyraził opinię, że po integracji państw Europy, Unia powinna skoncentrować się na stworzeniu wspólnej i silnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, tak by była graczem o globalnym znaczeniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t41889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chorwacja;juz;jedna;noga;w;unii,49,0,864049.html) Chorwacja już jedną nogą w Unii Wraz z końcem negocjacji rozpoczyna się redagowanie traktatu akcesyjnego. Chorwacja będzie mogła wejść do Unii w połowie 2013 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t46864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chorwacja;w;ue;koniecznie;mowi;papiez,227,0,845027.html) Chorwacja w UE? "Koniecznie" mówi papież -_ Od początku wasz naród należy do Europy i wnosi do niej wkład wartości duchowych i moralnych _ - powiedział Benedykt XVI w Zagrzebiu.
Tagi: chorwacja w ue, chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz