Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chrześcijański Ruch Samorządowy za jednomandatowymi okręgami w wyborach samorządowych

0
Podziel się:

Za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów
wyborczych w wyborach marszałków, starostów oraz radnych na
wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego opowiada się
Chrześcijański Ruch Samorządowy.

Za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach marszałków, starostów oraz radnych na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego opowiada się Chrześcijański Ruch Samorządowy.

"Działania samorządu terytorialnego w Polsce w pełni udowodniły istotną rolę dla rozwoju miast i gmin autentycznych liderów lokalnych. System jednomandatowy sprawdził się w małych gminach i w wielkich miastach. Najwyższy czas, aby jego osiągnięcia przenieść na wszystkie szczeble samorządu" - napisali w stanowisku uczestnicy ogólnopolskiej Konferencji ChRS, która w sobotę odbyła się w Łodzi.

Według prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, przewodniczącego Rady Naczelnej ChRS, jest dużo czasu, aby podjąć pewne inicjatywy i doprowadzić do tego, żeby ordynacje wyborcze do następnych wyborów samorządowych zostały dobrze przygotowane.

Zdaniem samorządowców z ChRS, obecny system wyborczy nie zapewnia stabilizacji władz samorządowych, a częste zmiany układów koalicyjnych ograniczają skuteczność działań.

Podając przykład Łodzi, Kropiwnicki podkreślił, że system bezpośredniego wyboru prezydenta sprawdził się znacznie lepiej, niż system wyborów pośrednich przez Radę Miejską. Zaznaczył, że podczas jego poprzedniej kadencji w sejmiku województwa zmieniło się dwóch marszałków i trzy zarządy.

Dlatego - jego zdaniem - bezpośrednimi wyborami powinny zostać objęte także funkcje starosty powiatowego i marszałka wojewódzkiego. "W ślad za tymi zmianami w ordynacji wyborczej powinny pójść także odpowiednie zmiany w uprawnieniach. Powinna być wzmocniona władza wykonawcza" - uważa Kropiwnicki.

W jego ocenie, w samorządach powinny obowiązywać jednomandatowe okręgi wyborcze. Zaznaczył, że na tym szczeblu nie mówi się o wielkich sprawach narodowych czy międzynarodowych, a samorządy decydują, jaka jest jakość życia na terenie, za który odpowiadają.

"Jest rzeczą właściwą, żeby ci, którzy byliby wybierani do rad, czuli bezpośrednią odpowiedzialność przed konkretnymi wyborcami i by wyborcy mieli konkretnego przedstawiciela, którego będą mogli na koniec kadencji rozliczyć z każdego głosowania, decyzji czy też zaniechania" - podkreślił Kropiwnicki.

Według niego, źle się stało, że idea jednomandatowych okręgów wyborczych została przywiązana politycznie do jednej partii (PO - PAP), co powoduje, że pozostałe traktują to z podejrzliwością i niechęcią. Kropiwnicki liczy, że w trakcie tej kadencji Sejmu uda się dokończyć reformę samorządową.

ChRS powstał w październiku 2003. Tego dnia w Warszawie odbył się Kongres Założycielski. Przewodniczącym Rady Naczelnej ChRS, liczącej 94 osoby, został prezydent Łodzi. (PAP)

szu/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)