Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chwedoruk: sukcesem rządu - stabilność; porażką - dialog społeczny

0
Podziel się:

Poruszenie tematu OFE, stabilność funkcjonowania, brak napięć między
premierem a prezydentem ws. polityki zagranicznej - to według dr. Rafała Chwedoruka sukcesy dwóch
lat obecnego rządu. Do jego porażek zaliczył m.in. reformę emerytalną i załamanie dialogu
społecznego.

Poruszenie tematu OFE, stabilność funkcjonowania, brak napięć między premierem a prezydentem ws. polityki zagranicznej - to według dr. Rafała Chwedoruka sukcesy dwóch lat obecnego rządu. Do jego porażek zaliczył m.in. reformę emerytalną i załamanie dialogu społecznego.

Według politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, ostatnie dwa lata to czas, którego "nie do końca spodziewano się" w PO. Jak mówił, cieniem na ostatnich 24 miesiącach działań rządu położył się kryzys gospodarczy, podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz konflikt wewnętrzny w obozie władzy.

"Inaczej niż w poprzedniej kadencji wszystko działo się, mam wrażenie, dużo bardziej doraźnie. Tym razem Radzie Ministrów przyszło funkcjonować w dużo trudniejszych chwilach" - ocenił.

Za największy sukces rządu politolog uznał podniesienie kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jak mówił, dyskusja na ten temat sama w sobie pokazała skalę niebezpieczeństw i strat związanych z tym systemem. Według Chwedoruka "wymagało to odwagi ze strony rządzących". Jak zauważył, PO w tym przypadku będzie miała przeciwko sobie nie tylko opozycję i część obywateli kontestujących działania rządu, ale także część własnych wyborców i grupy lobbystyczne związane z sektorem finansowym, "które raczej zawsze były bliższe Platformie Obywatelskiej".

Ekspert ocenił, że bez względu na to, jaki będzie finał sprawy OFE, już samo podjęcie dyskusji na tak wysokim szczeblu i pierwsze próby jakościowych zmian są "czymś cennym i dowodzą odwagi w działaniu". "Myślę, że właśnie ta kwestia OFE, to, czy rząd się odważy doprowadzić zmiany do końca, nie ugnie się pod wpływem bardzo silnych nacisków zewnętrznych, to moim zdaniem będzie jedna z najważniejszych rzeczy do oceny tejże Rady Ministrów już z takiej dłuższej perspektywy" - dodał.

Mówiąc o sukcesach obecnego rządu politolog wymienił "względną stabilność" funkcjonowania gabinetu, choćby jeśli chodzi o relacje między koalicjantami. "One oczywiście mają różne zwroty akcji, ale jak na skalę polskiej dyskusji, to opinia publiczna nie jest zbyt często epatowana konfliktami w koalicji" - zauważył.

Chwedoruk podkreślił także, że w kontekście polityki zagranicznej nie było "większych napięć na linii Kancelaria Prezydenta - kancelaria premiera". "A pamiętajmy, że różnie to w polskiej przeszłości bywało" - dodał.

Za jedną z głównych porażek rządu Chwedoruk uznał reformę emerytalną, podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Jego zdaniem, to właśnie jej wprowadzenie zdecydowało, "że liderem sondaży partyjnych jest PiS, a Donald Tusk na liście niepopularnych polityków zaczyna walczyć o palmę pierwszeństwa". "To w poprzedniej kadencji było absolutnie nie do pomyślenia" - zauważył.

Chwedoruk tłumaczył, że Polacy nie zaakceptowali podniesienia wieku emerytalnego. Jak mówił, "być może ta reforma z bardziej strategicznych względów nie była warta przeprowadzania", skoro skala jej odrzucenia w społeczeństwie była tak duża.

W jego opinii porażką jest także wpisywana zwykle na sztandary opozycji sprawa służby zdrowia, w której "nie ma żadnej jakościowej zmiany". Chwedoruk ocenił, że służba zdrowia jest w Polsce w dalszym ciągu niedofinansowana, a sposób jej organizacji budzi wątpliwości. "Przekształcanie szpitali w spółki, postrzegane jako remedium na wszystko, chyba właśnie podczas tej kadencji pokazało, że nie jest remedium na cokolwiek" - podkreślił.

Według Chwedoruka, rządowi zaszkodził także "chaos wokół systemu oświaty". "Nie wchodząc tu w dyskusję o obowiązku szkolnym dla sześciolatków, czy to jest słuszne, czy niesłuszne, sposób, w jaki próbowano forsować tę reformę, jest zły" - ocenił.

Widoczny jest także problem rządu z dialogiem społecznym - uznał. "To jest załamanie się w tej kadencji dialogu społecznego, konflikt rządu ze związkami" - powiedział Chwedoruk.

"W tak skomplikowanych czasach, w dobie kryzysu, przy takiej słabości społeczeństwa obywatelskiego doprowadzenie do nadwyrężenia dialogu społecznego jest być może jedną z większych strat, jest jednym z tych problemów, od których każda kolejna Rada Ministrów - bez względu na jej skład, na osobę premiera - być może będzie musiała rozpocząć w ogóle swoje funkcjonowanie" - ocenił.

Odnosząc się do zapowiadanej przez Donalda Tuska rekonstrukcji rządu, powiedział, że właściwie pytanie o nią sprowadza się do dalszej obecności w rządzie ministra finansów Jacka Rostowskiego. "Ponieważ to Jacek Rostowski stał się jedną z twarzy tego rządu, świadomie legitymizował to pan premier, czyniąc Jacka Rostowskiego człowiekiem trochę spoza świata polityki, wicepremierem, otwierając niejako drogę do poważnej kariery politycznej" - tłumaczył Chwedoruk.

Według niego, ewentualne odwołanie Rostowskiego byłoby o tyle ciekawe, że "do jakiegoś stopnia stanowiłoby formę przyznania po części racji argumentom opozycji dotyczącym polityki finansowej tego rządu".

"Natomiast z całym szacunkiem dla wszystkich innych członków gabinetu Donalda Tuska, to pewnie będą to zmiany nieabsorbujące w olbrzymim stopniu opinii publicznej i niemające faktycznie większego wpływu na pracę całego gabinetu" - podkreślił Chwedoruk. (PAP)

sdd/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)